«Πλήρωσε» το κακό δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ – Ήττα με 75-79 από την Χάποελ Ιερουσαλήμ

Η πολύ καλή ΑΕΚ του πρώτου ημιχρόνου «εξαφανίστηκε» στο δεύτερο και γνώρισε την ήττα με 79-75 από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στο ΟΑΚΑ στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για την «Ένωση» που προηγήθηκε και με +13 πόντους (42-29), όμως η Χάποελ κυριάρχησε στο δεύτερο μέρος, έφτασε σε ένα επί μέρους 3-21, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν σπασμωδικά και νευρικά.

Ο Βινς Χάντερ (16π., 10 ριμπ.), ο Ξαβιέρ Ρατάν-Μέις (17π.) και ο Ντούσαν Σάκοτα (13π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ΑΕΚ.

«Κλειδιά» για τη Χάποελ οι πρώην «κιτρινόμαυροι» Τζέι Κόβαν Μπράουν (21π., 8 ασίστ) και Τζος Όουενς (10π., 10 ριμπ.).

Ο αγώνας:

Χωρίς τον Ματσιούλις, αλλά με τους Λαρεντζάκη, Ρατάν-Μέις, Γιαννόπουλο, Σάκοτα και Χάντερ άρχισε τον αγώνα η ΑΕΚ απέναντι σε Μπλατ, Φελντέιν, Μπάτλερ, Τζόνσον και Όουενς.

Υπό το βλέμμα του πατέρα του, Ντέιβιντ, ο υιός Ταμίρ Μπλατ πρωταγωνίστησε στο ξεκίνημα οδηγώντας με πέντε πόντους και δύο ασίστ τη Χάποελ σε ένα 6-9. Παρά την αστοχία από Λαρεντζάκη και Χάντερ η «Ένωση» με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ πέρασε μπροστά, 12-11, ενώ ο «ζεστός» Σάκοτα έγραψε το 17-14 με το δεύτερο τρίποντό του. Η καλή άμυνα στον Στούντεμαϊρ δεν επέτρεψε στον σταρ της Χάποελ να μπει στο παιχνίδι και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-16 από το buzzer-beater του Λαρεντζάκη.

Η καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας σε συνδυασμό με τη σταθερά συνεπή άμυνα μετά το πρώτο πεντάλεπτο επέτρεψαν στην ΑΕΚ να ξεφύγει με 26-16 χάρη σε τρίποντο του «Λάρι». Το τάιμ άουτ του Κάτας συνέφερε την ομάδα του (26-19), αλλά μόνο προσωρινά, καθώς οι γηπεδούχοι με όμορφο μπάσκετ έφτασαν και στο +11, 32-21. Κάποια χαμένα εύκολα καλάθια και η δράση του Μπράουν έβαλαν ξανά στο ματς τους Ισραηλινούς (33-27), όμως παρά το… blooper χαμένο κάρφωμα του Χάντερ στον αιφνιδιασμό η ΑΕΚ σκαρφάλωσε στο +13 (42-29) πριν το 42-31 του ημιχρόνου.

Η Χάποελ επέστρεψε από τα αποδυτήρια αποφασισμένη να αντιδράσει και τα κατάφερε. Εκμεταλλευόμενη τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» και τον οίστρο του Μπράουν πλησίασε πριν καν συμπληρωθεί το τρίλεπτο στο δεύτερο μέρος σε 45-42. Το τάιμ άουτ του Μπάνκι δεν διόρθωσε τα πράγματα, καθώς η ΑΕΚ με έξι λάθη σε πέντε λεπτά (είχε επτά σε όλο το πρώτο ημίχρονο) έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν, 45-46, ολοκληρώνοντας ένα επί μέρους 3-15. Ο Ιταλός τεχνικός ξόδεψε και δεύτερο τάιμ άουτ, όμως η ομάδα του συνέχισε να θυμίζει την εικόνα στο Περιστέρι. Η Χάποελ δεν έχασε την ευκαιρία και ξέφυγε με επτά (45-52), αλλά με τον Ρατάν-Μέις να δείχνει το δρόμο η «Ένωση» ανέκαμψε και πέρασε μπροστά (55-53).

Για λίγο, ωστόσο, καθώς ο ασταμάτητος Μπράουν έφερε ξανά τούμπα το ματς ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στους οκτώ (55-63). Η ΑΕΚ έμοιαζε νευρική, ήταν άστοχη και επτά λεπτά πριν το τέλος είδε τον αντίπαλο να απομακρύνεται με δέκα, 55-65. Ο Λαρεντζάκης αστοχούσε από μακριά, η άμυνα ήταν αναποτελεσματική και με 4:59 να απομένουν η Χάποελ βρέθηκε στο 59-71. Τα διαδοχικά τρίποντα του Γκρίφιν έδωσαν μια ελπίδα (65-73), όμως με την άμυνα σταθερά αναποτελεσματική στο δεύτερο μέρος δεν υπήρχε πλέον επιστροφή. Έστω κι αν η ΑΕΚ πλησίασε στο καλάθι (75-77) με γκολ-φάουλ του Λαρεντζάκη 9,2’’ πριν το τέλος, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στις βολές και νίκησαν με 75-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-31, 55-58, 75-79.

AEK (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2 (5 ασίστ), Σάκοτα 13 (8 ριμπ.), Ματσιούλις 1 (3 ριμπ.), Ρατάν-Μέις 17 (3 ριμπ., 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 11 (7 ριμπ., 5 ασίστ), Γκρίφιν 10 (4 ριμπ.), Καββαδάς 3 (4 ριμπ.), Γιαννόπουλος 2, Χάντερ 16 (10 ριμπ.).

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Κάτας): Στούντεμαϊρ 4 (5 ριμπ.), Τζόνσον 10, Μπλατ 9 (7 ασίστ), Ελιγιάχου 4 (4 ριμπ., 3 ασίστ), Οχαγιόν, Φελντέιν 9, Μπάτλερ 8 (7 ριμπ.), Όουενς 10 (10 ριμπ.), Τσούμπρεβιτς 4, Μπράουν 21 (8 ασίστ).