Έβδομος στον κόσμο ο Γκολομέεβ

Την έβδομη θέση κατέλαβε ο Κριστιάν Γκολομέεβ στον τελικό των 50μ. ελεύθερο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης της Βουδαπέστης, όπως ακριβώς και πριν δύο χρόνια στο Καζάν. Ο Έλληνας πρωταθλητής, που επιβεβαίωσε τη θέση του ανάμεσα στην παγκόσμια ελίτ των σπριντ, τερμάτισε σε 21.73, δηλαδή μία επίδοση στα ίδια επίπεδα με τις χθεσινές του κούρσες (21.69 στον προκριματικό, 21.71 στον ημιτελικό), και οι τρεις σαφώς πιο κάτω από το πανελλήνιο ρεκόρ που είχε πριν τη Βουδαπέστη (21.87). Στην πράξη, ο 24χρονος αθλητής του Εθνικού είχε ως «ταβάνι» την έκτη θέση, την οποία κατέλαβε ο Φινλανδός Αρι-Πέκα Λιουκόνεν με 21.67, καθώς οι πρώτοι πέντε του τελικού «κατέβηκαν» το 21.50.

Θριαμβευτής του τελικού ήταν ο Κάλεμπ Ντρέσελ, ο οποίος με 21.15 πέτυχε νέο εθνικό ρεκόρ και επανέφερε τις ΗΠΑ στην κορυφή μετά από δέκα χρόνια, καθώς ο τελευταίος Αμερικανός που είχε πάρει τον τίτλο ήταν ο Ουάιλντμαν-Τόμπρινερ το 2007 στη Μελβούρνη. Τη δεύτερη θέση πήρε ο Βραζιλιάνος Μπρούνο Φράτους με 21.27 (πέμπτη σερί διοργάνωση που η Βραζιλία κατακτά μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο) και την τρίτη ο Βρετανός Μπεν Πράουντ με 21.43.