• Αθήνα22°CΥψηλή:22°C
    Χαμηλή:16°C
  • Θεσ/νίκη18°CΥψηλή:18°C
    Χαμηλή:8°C
  • Πάτρα16°CΥψηλή:18°C
    Χαμηλή:11°C
  • Ηράκλειο21°CΥψηλή:25°C
    Χαμηλή:15°C
  • Λάρισα16°CΥψηλή:21°C
    Χαμηλή:9°C
To κορεό της Θύρας 7

Ο Χριστοφοράκος διαλέγει χαβιάρι

Πρώτη καταχώρηση: 25/11/2012 - 16:57

Τελευταία δημοσίευση: 25/11/2012 16:57Κοινωνία

Ο Χριστοφοράκος διαλέγει χαβιάρι

Ο Χριστοφοράκος διαλέγει χαβιάρι

Ο άλλοτε πανίσχυρος άνδρας της Siemens, Μιχάλης Χριστοφοράκος, μόνο ως φυγόδικος δεν ζει πλέον στην εξαιρετικά φιλόξενη για αυτόν Γερμανία.

Σύμφωνα με το Πρώτο Θέμα, άνθρωποι που τον βλέπουν καθημερινά να περιφέρεται στις ωραιότερες περιοχές της βαυαρικής πρωτεύουσας αναφέρουν ότι «κατοικεί στην ακριβότερη συνοικία της πόλης» και συμπληρώνουν πως «συχνάζει σε μέρη που αποδεικνύουν ότι δεν στερείται τίποτα από όσα απολάμβανε τη χρυσή εποχή που κυριαρχούσε στην Ελλάδα».

Το Πρώτο Θέμα όχι μόνο τον εντόπισε στη «μυστική πρωτεύουσα» της Γερμανίας αλλά και τον ακολούθησε, διαπιστώνοντας ότι μια βόλτα για τα ημερήσια ψώνια του κ. Χριστοφοράκου κοστίζει περισσότερο από τον μηνιαίο μισθό ενός καλοπληρωμένου Έλληνα. Ο περίπατος ξεκίνησε από την περίφημη Maximilianstrasse, τον δρόμο με τις διασημότερες μπουτίκ του Μονάχου, εκεί που συχνάζουν η αριστοκρατία αλλά και η οικονομική ελίτ της πόλης, για ψώνια σε κορυφαίους οίκους μόδας.

Όπως αναφέρει το Πρώτο Θέμα, οι τιμές και μόνο ως αναφορά ζαλίζουν τους ταλαιπωρημένους από τα μνημόνια Έλληνες, αφού τη βιτρίνα φημισμένου κοσμηματοπωλείου, μονοπωλεί ένα κόσμημα που η τιμή του φτάνει το μυθικό νούμερο των 380.000 ευρώ!

Ο άλλοτε ισχυρός άνδρας της Siemens περιηγήθηκε μαζί με τον γιο του Νίκο σε μια μπουτίκ με «ρούχα βουνού» και όπως αναφέρει το Πρώτο Θέμα, ένας πελάτης εντυπωσιάστηκε όταν άκουσε την τιμή που είχε καταβάλλει ο κ. Χριστοφοράκος για να αγοράσει ένα πανάκριβο μπουφάν σκι στο γιο του: 1.200 ευρώ!

Το γλέντι όμως κορυφώθηκε, όταν σταμάτησε μπροστά στις βιτρίνες με τα χαβιάρια και τους σολομούς. Περιμένοντας υπομονετικά μέχρι να έρθει η σειρά του, ως τζέντλεμαν, ο γερμανοτραφής άλλοτε διευθύνων σύμβουλος της Siemens Hellas προέτεινε το δάχτυλό του, δείχνοντας στον πωλητή το ποιοτικότερο σκοτσέζικο σολομό, ζητώντας μάλιστα να του βάλουν ιδιαίτερα μεγάλη ποσότητα.

 

Πηγή: Πρώτο Θέμα

εκτύπωση

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (12)
  • antonis xΚυριακή 25 Νοεμβρίου 2012, 20:58
    Tι είχε, απαίσιε, το σχόλιο μου και δεν το δημοσίευσες;
    Δεν ήταν αρκούντως πολιτικά ορθό;
  • Μαγκια του...Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012, 19:26
    Και καμαρι του λεω εγω. Η εταιρεια του "καθαρισε" δικαστικα στην γερμανια κι ετσι αυτοι ολοι μειναν εξω με καποιο προστιμο μεν αλλα σιγα...

    Τωρα στα λοιπα.....
    Σε μια Ελλαδα οπου ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΜΑΓΚΙΑ ΝΑ ΝΟΙΚΘΑΖΟΥΝ "ΑΣΤΕΡΕΣ" ΓΙΑ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΞΑΠΛΩΣΤΡΑ ΣΤΗΝ ΨΑΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟΣ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΑΥΤΟΣ.ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΟΙ ΕΚΔΟΤΕΣ ΤΟΥ ΠΘ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΠΙΝΟΥΝ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΡΩΝΕ ΦΑΣΟΛΑΔΑ;Ο
    Ο ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΣ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΝΑΤΖΕΡ. ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ ΣΤΟ ΣΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΙ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΚΕΡΔΗ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ. ΟΙ ΜΑΝΑΤΖΕΡ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ .
    ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ ΕΓΚΛΗΜΑ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΜΟΙΒΕΣΑΙ ΚΑΛΑ; ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΥΨΗΛΑ ΜΙΣΘΑ Ε;
    Ε ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ. ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΙ....ΠΑΡΑΓΟΥΝ.
    ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ...ΧΑΒΙΑΡΙ. ΑΛΛΟ ΑΝ ΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ.
    ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΤΟΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΜΑ ΚΕ 300€ ΚΑΙ ΜΟΚΟ. ΠΟΛΥ...ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ ΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΡΙΖΑΝ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ ΤΩΡΑ....ΕΤΣΙ.
    ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΚΙ ΕΝΑ ΟΡΙΟ.
    Ο ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΣ ΜΕΣΩ ΖΙΜΕΝΣ ΕΚΑΝΕ ΔΟΥΛΕΙΕΣ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΜΟΙΦΤΗΚΕ. ΑΝ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΠΘ ΑΣ ΠΑΝΕ ΝΑ ΔΟΥΛΣΥΟΥΝ ΜΕ 300€ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ;
  • YANNISΚυριακή 25 Νοεμβρίου 2012, 18:59
    ...και έχουμε παραδείγματα κρατών με θέληση! Το Ισραήλ, εντόπιζε τους ναζί δολοφόνους και τους απήγαγε ! Εμείς τι φοβόμαστε να κάνουμε κάτι τέτοιο; μη μας κάνει "μπούουου" η Γερμανία για τον εκλεκτό πολίτη της ; ή φοβόμαστε πως δεν θα μας δώσει την "δόση" ; Αλλά δυστυχώς οι καιροί έχουν αλλάξει : από τους ένδοξους 300 έχουμε περάσει στους 300....(βάλτε όποιο επίθετο επιθυμείτε φίλοι μου)
  • κιλκισιακαραΚυριακή 25 Νοεμβρίου 2012, 18:52
    το πιο ωραιο θα ειναι μετα απο χρονια να ερθει ο γιος και να ολοκληρωσει το εργο του παππου του και του πατερα του και οι δημοσιογραφοι να κανουν κριτικη
  • Δοσιλογισμος απο το 45 εως σημερα...Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012, 18:20
    Ο πατερας Χριστοφορακος ειχε δικαστει ως δοσιλογος συνεργατης τως SS
    ( Αθωώθηκε λόγω αμφιβολιών βαση της μαρτυρίας του πολιτικού Πάνου Χατζηπάνου, που μετέπειτα έγινε υπουργός Δικαιοσύνης στην κυβέρνηση Τσαλδάρη, αλλά τελικά καταδικάστηκε για χρηματισμό που έλαβε χώρα όταν ήταν Υπουργός !!!)

    O γιος ειχε νομικο συμβουλο ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟΝ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ''ΑΓΙΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ'' ΤΟΥ ΦΥΡΕΡΙΣΚΟΥ, μετα τους Κωσκοτα, Σαλιαρελλη, Εφραιμ, Μιχαλοπουλο, ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟ...

    ΤΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΑΘΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ ΤΗΣ ΛΕΡΗΣ ΑΥΓΗΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΒΡΩΜΙΑ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ 45 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ?

    Πως ειναι δυνατον ΚΑΘΕ ΣΚΑΝΔΑΛΟ να εχει συνδεση με την ναζιστικη γκρουπα?

    Τι σχεσεις εχει η ιδια γερμανικη SIEMENS με το βοθρο των νεοναζι που ετρεξαν να ζητησουν και καλα να πληρωσει προστιμο...2δις ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΚΑΔΕΣ ΠΟΥ ΦΕΣΩΣΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ωστε να επιστρεψει ξανα στο φαγοποτι με ΝΕΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ?

    Ερευνα κανεις αυτο το γαιτανακι?
  • ΜΙΧΑΛΗΣΚυριακή 25 Νοεμβρίου 2012, 13:48
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι σκατά κράτος είμαστε. Αυτό το κοπρόσκυλο εξαγόρασε εκατοντάδες επίορκους πολιτικούς και ανώτατα στελέχη. Οι πάντες κωφεύουν σαν να μην υπήρξε. Είδατε ενέργειες πολιτικών από οποιοδήποτε κόμμα; Μα τι διάβολο όλους τους είχε εξαγοράσει; Και καλά οι πολιτικοί οι δικαστικοί; Κανείς δεν κάνει ενέργειες να επιστρέψει αυτός ο κύριος και να λογοδοτήσει και μαζί με αυτόν και όλοι οι λεβέντες της μίζας; Τι τον έχουμε τον κορυδαλλό για τα αγγελούδια;
  • JOHNΚυριακή 25 Νοεμβρίου 2012, 12:20
    Με τη λιστα Χριστοφορακου οι Γερμανοι κρατουν ομηρους τους κυβερνοντες πολιτικους μας και τους κινουν σαν μαριωνετες!Γιατι οι τελευταιοι γνωριζουν καλα οτι εαν διαρευσουν ονοματα θα οδευσουν προς Κορυδαλλο να κανουν παρεα στο Τσοχατζοπουλο!
  • pantelis.vΚυριακή 25 Νοεμβρίου 2012, 12:19
    Και που θελατα να μενει ρε παιδια ο Χριστοφορακος??Στη Δραπετσωνα????Οταν διαχειρηστηκε εκατονταδες εκατομυρια σε μιζες χωρις αποδειξη??Οσα ηθελε χρεωνε την ζημενς και τα υπολοιπα στην ελβετια σε εταιρικους λογαριασμους!!!!!!Να ειναι καλα οι πελατες του οι πολιτικοι και τα κοροιδα ολοι εμεις που πληρωνουμε τους φορους μας για να μας δουλευουν τα ρεμαλια!!!!!!
  • ΧΡΗΣΤΟΣΚυριακή 25 Νοεμβρίου 2012, 09:19
    Αν ήμουν εγώ ο Χριστοφοράκος, το μπουφάν για σκι του γιου μου θα έκανε 5.000 ευρώ.
    Ο Χρισοτφοράκος ακολουθεί πιστά το δόγμα: Δούλεψε για να ζήσεις, κλέψε για να έχεις. Αυτό το δόγμα διδάσκουν 60 χρόνια τώρα όλες οι Ελληνικές Κυβερνήσεις. ΕΜΕΙΣ είμαστε αυτοί που έχουμε πρόβλημα να το καταλάβουμε, αγκυλωμένοι σε ιδεοληψίες. Εμείς είμαστε αυτοί που νομίζουμε ότι ξέρουμε τι είναι σωστό και τι όχι. Ας ζήσουμε λοιπόν με βάση τις ιδεοληψίες μας κι ας αφήσουμε όλα τα σόγια που μας κυβέρνησαν να απολαμβάνουν τη λεία τους ...
    (ΥΓ. Και να μην τους ζηλεύουμε. Ούτε φανερά ούτε κρυφά).
  • ΝικόλαςΚυριακή 25 Νοεμβρίου 2012, 09:13
    Οι Γερμανοί που τάχα μου "κόπτονται" για τη καταπολέμηση της διαφθοράς στην Ελλάδα, γιατί αφήνουν στο απυρόβλητο έναν απ' τους κατ' εξοχήν διαφθορείς του ελληνικού δημοσίου ;
    Τι άλλη πιο τρανταχτή απόδειξη πως το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η "άλωση" κάθε δημόσιας περιουσίας αλλά και του λαού της Ελλάδας και όλα τα υπόλοιπα περί καταπολέμησης της διαφθοράς και οργάνωσης της κρατικής μηχανής είναι παραμύθια της Χαλιμάς.
    Όσο για τον Χριστοφοράκο, αυτός απλά απολαμβάνει τα έσοδά του απ' την υπηρεσία που εξετέλεσε για λογαριασμό των εργοδοτών του. Όπως θα κάνουν και όλα τα υπόλοιπα τσιράκια της τρόικας (ΓΑΠ, Σαμαράς, Βενιζέλος & ΣΙΑ) όταν λήξει η θητεία τους (λέγε με "αποστολή"). Η μεγαλύτερη δε ειρωνεία (για το Χριστοφοράκο) θα είναι όταν τον ανακαλύψουμε να κάνει τις διακοπές του σε κάποιο ελληνικό θέρετρο πολυτελείας.
  • ADΚυριακή 25 Νοεμβρίου 2012, 08:20
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ !! ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ Ή ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ !! ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΥΤΟΣ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΑΥΡΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΕΚΑΝΕ !! ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ? ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΕΣΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ ?
  • κιλκιςΚυριακή 25 Νοεμβρίου 2012, 08:12
    ας στειλουμε τον κουφοντινα να τον δωσει καμμια δεκαρια κουφετα και να γυρισει πισω ηρωας