Πρωταθλήτρια η Μιλάνο μετά από 18 χρόνια

Mετά από 18 ολόκληρα «άγονα» χρόνια, η Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο επέστρεψε στην κορυφή! Η Μιλάνο επικράτησε της Σιένα με 74-67, έκανε το 4-3 στη σειρά και πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Ιταλία!

Η Σιένα μετά από επτά χρόνια που κατακτούσε συνεχώς το Πρωτάθλημα και «σκληρή μάχη» στους τελικούς παρέδωσε τα σκήπτρα στο Μιλάνο και ετοιμάζεται για τον υποβιβασμό της στις τοπικές κατηγορίες λόγω του σκανδάλου Μινούτσι. Οι παίκτες της παρότι γνώριζαν το μέλλον της ομάδας τα έδωσαν όλα στους τελικούς για να κατακτήσουν και το 8ο σερί πρωτάθλημα, αλλά δεν τα κατάφεραν στις λεπτομέρειες. Κέρδισαν, όμως, την συμπάθεια του κόσμου, ο οποίος συγκινήθηκε από την προσπάθεια τους κόντρα στον προηγούμενο προπονητή τους, Λούκα Μπάνι, που στην πρώτη του σεζόν στην Αρμάνι, την οδήγησε την κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο βασίστηκε στην καλή της άμυνα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου του έβδομου και τελευταίου ιταλικού τελικού είχε προβάδισμα απέναντι στην Σιένα με 19-9. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι συνέχισαν να κυριαρχούν και στην δεύτερη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια με το +7 και το 36-29. Στην τρίτη περίοδο, είχε έρθει η ώρα η Σιένα να κάνει την αντεπίθεσή της. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την άμυνά τους και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 12-25, πήραν κεφάλι στο σκορ με 48-54! Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό ανατράπηκε και πάλι! Η Μιλάνο ξεκίνησε να ψαλιδίζει την διαφορά και όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά στο 38ο λεπτό ήταν μπροστά με 66-62! H Mιλάνο έφτασε στη νίκη με 74-67 και κατέκτησε έτσι το 26ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Πρωταγωνιστής για την νέα πρωταθλήτρια Μιλάνο, ήταν ο Αλεσάντρο Τζέντιλε με 18 πόντους και τον ακολούθησε ο Νίκολο Μέλι με 11 πόντους. Από την Σιένα ξεχώρισαν οι Ερικ Γκριν και Μαρκίζ Χάινς με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Οθέλο Χάντερ που βρίσκεται στο στόχαστρο του Ολυμπιακού είχε εννέα πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 36-29, 48-54, 74-67.

ΕΜΠΟΡΙΟ ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Τζεντίλε 18, Μέλι 11 (1), Τζέρελς 8 (2), Μος 7 (1), Χάκετ 7 (1), Κανγκούρ, Τσερέλα 2, Ουάλας, Σάμουελς 6, Λαουάλ 6, Λάνγκφορντ 9.

ΣΙΕΝΑ (Κρέσπι): Γκριν 15 (1), Χέινζ 14 (2), Χάντερ 9, Βιτζιάνο 5 (1), Τζάνινγκ 7 (1), Κάρτερ 13 (2), Ορτνερ 2, Ρες, Νέλσον 2.

Πηγή: pamesports.gr