Πρωταθλητής στην Α1 χάντμπολ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε αναξιοποίητη τη δεύτερη ευκαιρία που είχε για να στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδας στην Α1 χάντμπολ των Ανδρών.

Η πειραϊκή ομάδα, που ήταν τυπικά γηπεδούχος στο κλειστό της Χαλκίδας, επικράτησε με 25-23 στον τέταρτο αγώνα της σειράς των τελικών με αντίπαλο την ΑΕΚ και με 3-1 νίκες κατάκτησε τον τίτλο, για τρίτη φορά στη σύντομη Ιστορία του τμήματος.

Ταυτόχρονα, διέκοψε την κυριαρχία της Ένωσης που είχε αναδειχθεί πρωταθλήτρια Ελλάδας το 2020 και το 2021. Η κατάκτηση του πρωταθλήματος πανηγυρίστηκε δεόντως από τους παίκτες της πειραϊκής ομάδας, μαζί με οπαδούς τους που μπήκαν στο γήπεδο για να γιορτάσουν μαζί τους.

Ολυμπιακός ΑΕΚ Χάντμπολ

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 25-23: Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 2-0 και 4-2, αλλά η Ένωση ισοφάρισε σε 4-4 κι έκτοτε οι δύο αντίπαλοι πήγαν χέρι-χέρι ως το ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε ισόπαλο 11-11.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να προσπερνά 14-12 με δύο γκολ του Μυλωνά, αλλά με τους «ερυθρολεύκους» να ισοφαρίζουν σε 14-14 με ισάριθμα τέρματα του Οστρούσκο.

Λίγο αργότερα Μυλωνάς και Κοτσιώνης έδωσαν στην Ένωση προβάδισμα δύο γκολ (16-18), ο Ολυμπιακός έφερε ξανά το ματς στα ίσια (19-19) στο 50΄, αλλά ο Καλόμοιρος με καταπληκτικό γκολ από την περιφέρεια έκανε το 19-20.

Στο σημείο εκείνο σερί 3-0 των «ερυθρόλευκων» (Οστρούσκο, 2 γκολ ο Παπαβασίλης) έφεραν τους τυπικά γηπεδούχους στο +2 (22-20 στο 53:10), ο  Μυλωνάς μείωσε σε 22-21, αλλά Κανδύλας και Δομπρής έκαναν το 24-21 στο 56:40.

Ο Πλάθα μείωσε σε 24-22 στο 58΄ και ο Κοτσιώνης σε 24-23, για να κλείσει το σκορ ο Αραπακόπουλος (25-23) στο 59:40, εξασφαλίζοντας τη νίκη τίτλου του Ολυμπιακού.

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 5-5, 6-7, 7-9, 9-10, 11-11 (ημίχρονο), 13-14, 14-15, 16-17, 19-20, 25-23.