Premier League: «Περίπατο» η Σίτι πριν από το ντέρμπι με την Άρσεναλ – 3-1 την Άστον Βίλα

Ένα ημίχρονο αρκούσε στη Μάντσεστερ Σίτι για να «καθαρίσει» το ματς με την Άστον Βίλα στο «Ετιχαντ» και με το τελικό 3-1 να βρεθεί (με ματς περισσότερο) στο -3 από την πρωτοπόρο της Premier League, Άρσεναλ, τρία 24ωρα πριν από το μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής στο «Εμιρέιτς» (εξ αναβολής της 12ης αγωνιστικής).

Λιντς-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2: Με Ράσφορντ στο -5 από την Άρσεναλ – ΒΙΝΤΕΟ

Η «σεμνή τελετή» στην έδρα των «πολιτών» είχε τελειώσει από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα πέτυχαν γκολ με τους Ρόδρι, Γκουντογκάν και Μαχρέζ (πέναλτι) και στο δεύτερο μέρος έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει του μεγάλου αγώνα που ακολουθεί μεσοβδόμαδα.

Η Σίτι συνήλθε άμεσα μετά την ήττα από την Τότεναμ την περασμένη εβδομάδα, εκμεταλλεύτηκε το χθεσινό «δώρο» της Μπρέντφορντ και για 13ο ματς (11-2-0) διατήρησε το αήττητο απέναντι στους «χωριάτες», που σε δεύτερη σερί αγωνιστική δεν πήραν ούτε βαθμό (είχε προηγηθεί το εντός έδρας 2-4 από τη Λέστερ).

Premier League: Νέα «γκέλα» για Άρσεναλ – Eυκαιρία για Μάντσεστερ Σίτι – ΒΙΝΤΕΟ

Premier League: Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 23ης αγωνιστικής

Γουέστ Χαμ-Τσέλσι 1-1 (28΄ Έμερσον – 16΄ Ζοάο Φέλιξ)

Άρσεναλ-Μπρέντφορντ 1-1 (66΄ Τροσάρ – 74΄ Τόνεϊ)

Κρίσταλ Πάλας-Μπράιτον 1-1 (70΄ Τόμκινς – 63΄ Μαρτς)

Φούλαμ-Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0 (17΄ Γουίλιαν, 88΄ Σόλομον)

Λέστερ-Τότεναμ 4-1 (23΄ Μεντί, 25΄ Μάντισον, 45΄+4 Ιχεανάτσο, 82΄ Μπαρνς – 14΄ Μπεντανκούρ)

Σαουθάμπτον-Γουλβς 1-2 (25΄ Αλκαράς – 73΄αυτ. Μπεντνάρεκ, 87΄ Ζοάο Γκόμες)

Μπόρνμουθ-Νιούκαστλ 1-1 (30΄ Σενέσι – 45΄+2 Αλμιρόν)

Λιντς-Μάντσεστερ Γ. 0-2 (80΄ Ράσφορντ, 85΄ Γκαρντάτσο)

Μάντσεστερ Σίτι-Άστον Βίλα 3-1 (4΄ Ρόδρι, 39΄ Γκουντογκάν, 45΄+1 πεν. Μαχρέζ – 61΄ Γουάτκινς)