Παναθηναϊκός – Λαύριο 111-75: Ξέσπασε με το βλέμμα στην Μπασκόνια

Μετά από δύο ήττες στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, ο Παναθηναϊκός «ξέσπασε» στο Λαύριο επικρατώντας με 111-75 στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της Basket League κι έκανε το «3Χ3» στο πρωτάθλημα. Πλέον στρέφει το βλέμμα του στην Μπασκόνια.

Ο επιθετικός πλουραλισμός των «πράσινων» (έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) και η εξαιρετική τρίτη περίοδος των παικτών του Εργκίν Αταμάν, όταν «έγραψαν» επί μέρους σκορ 30-9 κι «απογείωσαν» τη διαφορά στο σκορ, απλοποίησαν τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό μία εβδομάδα πριν από το ντέρμπι «αιωνίων» με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο.

Καλό παιχνίδι μετά από καιρό από τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (15π., 4ρ.), κυριαρχικός στις δύο ρακέτες ο Κώστας Αντετοκούνμπο (15π., 5ρ.), σε ένα ματς όπου ξεκουράστηκαν οι Κώστας Σλούκας και Ματίας Λεσόρ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με φουλ επιθετικό προσανατολισμό στο πρώτο δεκάλεπτο και με «όπλο» τον Γκριγκόνις κι «έχτισε» γρήγορα μία διψήφια διαφορά την οποία διατήρησε σ’ όλη την περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ξέφυγε με +17 (47-30), όμως το Λαύριο έδειξε αντίδραση μειώνοντας στους 6 πόντους (51-45). Στην τρίτη περίοδο οι «πράσινοι» πάτησαν «γκάζι» στην επίθεση, βρίσκοντας ρυθμό έξω απ’ τα 6,75μ. και εκτίναξαν τη διαφορά πάνω απ’ τους 30 πόντους, μετατρέποντας σε διαδικαστική διαδικασία την τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 56-45, 86-54, 111-75

Διαιτητές: Τσολάκος, Ξεκινάκης, Δέλλας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Γκάι 13 (3), Μπαλτσερόφσκι 7, Γκραντ 10 (1), Γκριγκόνις 14 (1), Ερνανγκόμεθ 15 (1), Καλαϊτζάκης 9, Βιλντόζα 9 (3), Μωραΐτης, Σαμοντούροφ 5 (1), Αντετοκούνμπο 15 (1), Μήτογλου 4, Μαντζούκας 10 (2).

ΛΑΥΡΙΟ (Κώστας Μέξας): Μουρ 7 (2), Χέλεμς 10, Ντε Τζούλιους 24 (3), Γκρόμοβς 3, Θόρντον 11 (1), Καστανιέδα 10 (2), Καββαδάς 2, Ζάρας 3 (1), Δεϊμέζης, Σπρίντζιος, Παπαδάκης 2, Οικονομόπουλος 3 (1).