La Liga: Όρθια στο «Σαν Μαμές» η Ρεάλ Μαδρίτης – Ρεκόρ για Μπενζεμά

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε σαν «βασίλισσα» από τη δύσκολη έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο επικρατώντας των Βάσκων με 2-0 και παρέμεινε στο κατόπι της Μπαρτσελόνα, από την οποία συνεχίζει να απέχει 3 βαθμούς.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ήταν ώριμη και ψύχραιμη, αξιοποιώντας στο έπακρο τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν για να σκοράρει από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον Καρίμ Μπενζεμά να ανοίγει το σκορ στο 24ο λεπτό και τον Τόνι Κρόος να το διαμορφώνει στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.g

O Καρίμ Μπενζεμά με το γκολ που πέτυχε κόντρα στη Μπλιμπάο έφτασε τα 228 γκολ στη La Liga και ισοφάρισε τον Ραούλ στη δεύτερη θέση των κορυφαίων σκόρερ του κλαμπ στη διοργάνωση. Μόνος στην κορυφή δεσπόζει ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος πέτυχε 311 γκολ με τη Ρεάλ στο πρωτάθλημα.