La Liga: «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης

Ένα εικοσάλεπτο ήταν αρκετό για την πρωτοπόρο της LaLiga, Ρεάλ Μαδρίτης, προκειμένου να πάρει μία άνετη νίκη με 3-0 επί της Αλαβές στη Μαδρίτη, για την 25η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, η Ρεάλ ανέβασε στροφές στην επανάληψη και στο 63΄ έγραψε το 1-0 με τον Ασένσιο, για να «σφραγίσει» το «τρίποντο» ο Βινίσιους 17 λεπτά αργότερα. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπενζεμά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από την… άσπρη βούλα.

Με την αποψινή επιτυχία οι γηπεδούχοι έμειναν αήττητοι για πέμπτη διαδοχική αναμέτρηση στη LaLiga (3 νίκες-2 ισοπαλίες), βάζοντας την Αλαβές και πάλι σε τροχιά αρνητικών αποτελεσμάτων, μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Βαλένθια την προηγούμενη αγωνιστική.