Κύπελλο Τουρκίας: Ο Χατζηγιοβάνης σκόραρε, αλλά η Ανκαραγκιουτσού αποκλείστηκε απ’ τον τελικό

Η Ανκαραγκιουτσού του Τάσου Χατζηγιοβάνη και του Στέλιου Κίτσιου «ακούμπησε» το όνειρο της συμμετοχής της τον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας -με τον πρώην εξτρέμ του Παναθηναϊκού να στέλνει στο 90’ με δικό του γκολ τη ρεβάνς με την Μπασακσεχίρ στην παράταση- όμως στο έξτρα 30λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που βρήκαν το γκολ της πρόκρισης.

Η Ανκαραγκιουτσού είχε ηττηθεί με 2-1 στον πρώτο ημιτελικό στην Κωνσταντινούπολη, όμως στη ρεβάνς τα έδωσε όλα για την ανατροπή. Στο 11’ ο Σόβε από ασίστ του Κίτσιου έκανε το 1-0, όμως η «Μπασάκ» ισοφάρισε στο 61’ με τον Γκιουρλέρ. Στο 88’ ο Τολουνάι Καφκάς έριξε στο γήπεδο τον Χατζηγιοβάνη κι εκείνος σκόραρε στο 90’ με κοντινό πλασέ στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Η αποβολή του Μούγιακιτς στο 97’ άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα και η Μπασακσεχίρ ισοφάρισε σε 2-2 στο 111’ με τον Κένι και με συνολικό σκορ 4-3 προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τη Φενερμπαχτσέ.