Euroleague: Έφτασε τις οκτώ νίκες η Μακάμπι Τελ Αβίβ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκαμψε στο «ουδέτερο» Βελιγράδι την αντίσταση της Αναντολού Εφές, επιστρέφοντας στις νίκες στη Euroleague. Οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 95-86 της τουρκικής ομάδας, για την 14η αγωνιστική, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 8-6 και παραμένοντας σε τροχιά εξάδας. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν την έβδομη ήττα τους.

Η ευστοχία των γηπεδούχων από τα 6,75 (12/25 τρίποντα) τους βοήθησε να βγάλουν… φωτιές στην επίθεση σε πρώτη (29π.), τρίτη (21π.) και τέταρτη περίοδο (29π.), ελέγχοντας στην επανάληψη τον αγώνα και κόβοντας με σχετική άνεση το νήμα του… τερματισμού.

Οι Λορέντζο Μπράουν (21π.) και Μπόνζι Κόλσον (19π.) αποτέλεσαν τους πρωταγωνιστές των νικητών, ενώ από την Αναντολού Εφές δεν έφταναν οι προσπάθειες των Ντάριους Τόμπσον (22π.), Μάικ Ντάουμ (20π.) και Σέιν Λάρκιν (17π.).

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 45-48, 66-64, 95-86