Εμφάνιση πρωταθλητή Ευρώπης

Ο Ολυμπιακός ανέβασε… ταχύτητα στην επανάληψη και έφτασε σε επιβλητική νίκη επί της Μπάμπεργκ (96-81) στην πρεμιέρα του τουρνουά «Ντομρέιτερ Καπ», που φιλοξενείται στην Νυρεμβέργη.Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μικρό προβάδισμα στο πρώτο μέρος (43-37), αλλά στο δεύτερο ανέβασαν τον ρυθμό τους και με επιμέρους σκορ 53-44 έφτασαν εύκολα στην επικράτηση.Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στον αμυντικό τομέα. Γι’ αυτό και δεν μπόρεσε να ανοίξει την διαφορά. Ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονοΣτο δεύτερο μέρος, όμως, από την βελτίωση στην διάθεση και στην αποτελεσματικότητα στην άμυνα βρήκε ρυθμό στην επίθεση και παίζοντας σε υψηλή ταχύτητα, είτε στον αιφνιδιασμό, είτε απέναντι σε οργανωμένη άμυνα… σκόρπισε τον αντίπαλο του.Ο Στράτος Περπέρογλου ήταν ο κορυφαίος των «ερυθρόλευκων» και τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Βασίλης Σπανούλης, ο Πέρο Άντιντς , ο οποίος διακρίθηκε ιδιαίτερα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και ο Γιώργος Πρίντεζης που για ένα ριμπάουντ δεν έκανε νταμπλ – νταμπλ.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 37-43, 60-69, 81-96.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Φλέμινγκ): Γκίμπσον 13, Γκόλτσμπερι, Νάχμπαρ 15, Τάντα 2, Σμιθ 6, Νιούμαν 5, Φορντ 6, Γιάκομπσεν 13, Γκαβέλ 6, Ζίρμπες 8, Ότζιλβι 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Mπαρτζώκας): Χάινς 13 (7 ριμπ.), Άντιτς 12 (2/3 τριπ.), Σπανούλης 12 (5 α.), Περπέρογλου 17 (5/6 διπ., 2/5 τριπ.), Ντόρσεϊ 1, Σλούκας 2, Μαυροειδής 3, Γκετσεβίτσιους 9, Πρίντεζης 11 (9ριμπ), Παπανικολάου 8 (8 ριμπ), Μάντζαρης, Κατσίβελης 8 (2/3 τριπ.)Πηγή:Pamesports