Μπαρτσελόνα: Με νίκη και τύχη ξεκίνησε η εποχή Τσάβι, (1-0) την Εσπανιόλ

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Τσάβι Ερνάντεθ στον πάγκο της Μπαρτσελόνα, στην επιστροφή του θρύλου των «μπλαουγκράνα» στην πόλη του ύστερα από 6,5 χρόνια.

Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν 1-0 στο «Καμπ Νου» της Εσπανιόλ στο ντέρμπι της Βαρκελώνης κι έφτασαν στους 20 βαθμούς, ελπίζοντας σε καλύτερες ημέρες και σε κάλυψη του χαμένου εδάφους από τις πρώτες θέσεις.

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από τέσσερις αγώνες στο πρωτάθλημα, όπου μέτρησε δύο ήττες κι άλλες τόσες ισοπαλίες, ήταν όμως και πολύ τυχερή καθώς στο β΄ ημίχρονο η Εσπανιόλ είχε δύο δοκάρια κι άλλες δύο κλασικές ευκαιρίες.

Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους σημείωσε από τα 11 βήματα ο Μέμφις Ντεπάι στο 48ο λεπτό, με τον ίδιο να το έχει κερδίσει κιόλας.

Αναλυτικά:

• Λεβάντε-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0
  • Θέλτα-Βιγιαρεάλ 1-1 (73΄ Μέντεζ – 27΄ Α. Μορένο)
  • Σεβίλη-Αλαβές 2-2 (38΄ Οκάμπος, 90΄+2 Ράκιτιτς – 5΄ Λαγουάρδια, 45΄+1 πεν. Χοσέλου)
  • Ατλέτικο Μαδρίτης-Οσασούνα 1-0 (87΄ Φελίπε)
  • Μπαρτσελόνα-Εσπανιόλ 1-0 (48΄ πεν. Ντεπάι)