Μπαρτσελόνα – Μπέτις 5-0: Με υπογραφή Φέλιξ προσωρινά στην κορυφή οι Μπλαουγκράνα – ΒΙΝΤΕΟ

Με τον Ζοάο Φέλιξ να παίζει για πρώτη φορά βασικός και να σκοράρει το παρθενικό του γκολ με την φανέλα των Μπλαουγκράνα η Μπαρτσελόνα συνέτριψε με 5-0 την Μπέτις στο στάδιο «Λουίς Κομπανίς» και ανέβηκε -προσωρινά τουλάχιστον, καθώς η Ρεάλ παίζει αύριο- στην κορυφή της La Liga.

Ο Πορτογάλος επιθετικός, που πήρε μεταγραφή ως δανεικός από την Ατλέτικο, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την Μπαρτσελόνα στο 25ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα (32΄) συμμετείχε στο δεύτερο τέρμα της ομάδας του, το οποίο σημείωσε ο Λεβαντόφσκι.

Στη συνέχεια στο δεύτερο μέρος, ο Φεράν Τόρες με απευθείας εκτέλεση φάουλ (62΄) και ο Ραφίνια (66΄) ανέβασαν ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ για τους Καταλανούς, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο επίσης νεοαποκτηθείς Ζοάο Κανσέλο στο 81΄.

Aξίζει τέλος να σημειωθεί ότι ο τερματοφύλακας της Μπέτις, Ρουί Σίλβα, αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο. Δεδομένου ότι ο έμπειρος Κλαούντιο Μπράβο είναι επίσης τραυματίας, ο Μανουέλ Πελεγκρίνι «επιστράτευσε» τον γκολκίπερ της β΄ομάδας, Φραν Βιέιτες.