Ανεβαίνει η Μπαρτσελόνα – Νέα νίκη με τον Τσάβι στον πάγκο – ΒΙΝΤΕΟ

Με τον Τσάβι στον πάγκο, η Μπαρτσελόνα φαίνεται να ξαναγυρίζει στην κανονικότητα…

Οι Καταλανοί πέρασαν νικηφόρα με 3-1 από την πολύ δύσκολη έδρα της Βιγιαρεάλ, το «Μαδριγάλ», κάνοντας όνειρα για το μέλλον, αφού οι δύο συνεχείς νίκες (είχε προηγηθεί το 1-0 με την Εσπανιόλ) έφεραν έξι γρήγορους βαθμούς, που είναι προϋπόθεση πρώτα απ΄ όλα για την ανάταση μιας ψυχολογίας που ήταν στα… τάρταρα επί ημερών Κούμαν.

Οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν στους 23 βαθμούς (έχουν και παιχνίδι λιγότερο), αλλά σημασία έχει ο τρόπος που έφτασαν στην αποψινή νίκη, σε ένα παιχνίδι που τα πάντα έγιναν στο β΄ ημίχρονο. Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ με τον Ντε Γιονγκ στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού, για να δεχθεί την ισοφάριση από τον Τσουκβέζε στο 76΄.

Και όμως, κατά τρόπο ασυνήθιστο για τα μέχρι πρότινος δεδομένα τους οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και απάντησαν με άλλα δύο γκολ, του Ντεπάι στο 88΄ και του Κουτίνιο με πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, φτάνοντας σε μια νίκη που έδειξε πάνω απ΄ όλα χαρακτήρα.

Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα 1-3: Τα γκολ και τα hightlight