Το κλάμα του Μέσι για την κατάκτηση του Κόπα Αμέρικα μετά τη νίκη επί της Βραζιλίας – ΒΙΝΤΕΟ

Η Αργεντινή πήρε το Κόπα Αμέρικα καθώς επιβλήθηκε της αξιόμαχης Βραζιλίας με 1-0 χάρη σε ωραίο γκολ του Ντι Μαρία, έπειτα από λάθος της άμυνας της Βραζιλίας στο 22′ λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο η Βραζιλία είχε την κατοχή, το πάλεψε, έτρεξε, έχασε μερικές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Κορυφαίος παίκτης της ο Νεϊμάρ. Χαρακτηριστικό του τελικού ήταν το πολύ “ξύλο” που έπεσε με σκληρά μαρκαρίσματα.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Λιονέλ Μέσι ήταν τόσο φορτισμένος που δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του. Ξέσπασε σε κλάματα από χαρά και συγκίνηση για την κατάκτηση του Κόπα Αμέρικα. Μετά τη λήξη του αγώνα, πάντως, όλοι οι Αργεντίνοι σήκωσαν στα χέρια τον αρχηγό της “αλμπισελέστε” και τον πετούσαν στον αέρα, με τον ίδιο να πλέει σε πελάγη ευτυχίας.