Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: Υπέρ των «πρασίνων» η προϊστορία – Δύο συνεχόμενα «διπλά» για τον «Δικέφαλο του Βορρά»

Το αποψινό ντέρμπι του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ στο «Απόστολος Νικολαΐδης» (19:00) για την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου είναι το 70ό ιστορικά για τις δύο ομάδες σε επίπεδο Α΄ Εθνικής/Super League, ήτοι από την αγωνιστική περίοδο 1959/60, όταν συγκροτήθηκε η μεγάλη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Η προϊστορία στις 69 αναμετρήσεις που προηγήθηκαν -σε κανονική περίοδο και πλέι-οφ- είναι συντριπτικά υπέρ του Παναθηναϊκού, καθώς μετράει 44 νίκες (63,8%), έναντι μόλις 8 του ΠΑΟΚ (11,6%), ενώ 17 αγώνες έχουν λήξει ισόπαλοι (24,6%). Τα δε γκολ είναι υπερδιπλάσια για τον Παναθηναϊκό, καθώς οι «πράσινοι» έχουν σκοράρει 120 φορές και ο ΠΑΟΚ 51.

Για τους αγώνες Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ επί ημερών Α΄ Εθνικής/Super League, έχουν χρησιμοποιηθεί συνολικά τρία γήπεδα, ως έδρες των «πράσινων». Το «Απόστολος Νικολαΐδης», ιστορικό «σπίτι» του «τριφυλλιού», το Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας και το γήπεδο της Ριζούπολης. Το τελευταίο χρησιμοποιήθηκε μόλις μία φορά την περίοδο 1980-81, λόγω εργασιών στο γήπεδο της Λεωφόρου, με τις δύο ομάδες να μένουν στο «λευκό» 0-0

Στο «Απόστολος Νικολαΐδης» έχουν φιλοξενηθεί 40 αγώνες, στις οποίες ο Παναθηναϊκός κατέγραψε 24 νίκες (60%), ο ΠΑΟΚ 4 (10%), ενώ 12 αγώνες έληξαν χωρίς νικητή (30%). Ο ΠΑΟΚ, βεβαίως, επιστρέφει απόψε στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας για πρώτη φορά μετά τις 29 Απριλίου 2018, έχοντας καταγράψει δύο συνεχόμενα «διπλά» στην ιστορική έδρα του Παναθηναϊκού:

Η πρώτη νίκη του ήταν στα «χαρτιά» με 3-0, όταν το ματς της 17ης Μαΐου 2017 -το πρώτο των δύο ομάδων, μετά την «επεισοδιακή» ρεβάνς Κυπέλλου και τις «πράσινες» διαμαρτυρίες για τον διαιτητή Κύζα- διακόπηκε στο 54΄ με υπαιτιότητα του «τριφυλλιού». Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 10΄ με τον Μπεργκ κι έδειχνε να ελέγχει το ματς ως το 51΄. Μέχρι την ώρα που ξεκίνησαν μεγάλης έκτασης επεισόδια μεταξύ των παικτών, έπειτα από ένα τράβηγμα ανάμεσα στους Μπεργκ και Κρέσπο. Τη στιγμή της μεγάλης έντασης, νεαρός οπαδός των «πράσινων» απ’ τις κεντρικές κερκίδες πέταξε ένα τενεκεδένιο κουτάκι μπύρας και τραυμάτισε στο κεφάλι τον προπονητή του ΠΑΟΚ, Βλάνταν Ίβιτς, με αποτέλεσμα τη διακοπή του αγώνα και την κατακύρωσή του υπέρ του ΠΑΟΚ με 3-0.

Έναν χρόνο μετά, ο «Δικέφαλος του Βορρά» νίκησε εύκολα με 3-0, τον -σε κατάσταση «αποσύνθεσης» λόγω οικονομικών προβλημάτων κι «αποψίλωσης» του ρόστερ του- Παναθηναϊκό, στην τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων στους Αμπελοκήπους. Στο δε ΟΑΚΑ (έδρα των «πράσινων» μέχρι πέρσι) ο απολογισμός των δύο αποψινών «μονομάχων» σε 28 αγώνες, είναι: 20 «πράσινες» νίκες (71,4%), 4 «διπλά» του ΠΑΟΚ (14,3%) και 4 ισοπαλίες (14,3%).

Το μεγαλύτερο σερί νικών του Παναθηναϊκού σε εντός έδρας ματς με τον «Δικέφαλο του Βορρά» (3.739 μέρες) σημειώθηκε μετά το «διπλό» του ΠΑΟΚ στο «Απόστολος Νικολαΐδης» την περίοδο 2001/02 (2-1 στις 9 Δεκεμβρίου 2001), μέχρι την επόμενη εκτός έδρας νίκη της ομάδας της Θεσσαλονίκης (4 Μαρτίου 2012), με το «τριφύλλι» να «τρέχει» στο ενδιάμεσο 11 συνεχόμενα «τρίποντα» σε κανονική περίοδο (9) και στα πλέι-οφ (2).

Ένα αντίστοιχα μεγάλο αήττητο σερί του ΠΑΟΚ στα παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα καταγράφηκε από την 1η Δεκεμβρίου 1974 μέχρι και τις 7 Μαρτίου 1981, όταν οι «πράσινοι» νίκησαν ξανά τον «Δικέφαλο του Βορρά» με 2-1. Το εντυπωσιακό είναι πως και τα 7 παιχνίδια των δύο ομάδων έληξαν ισόπαλα.

Ο Παναθηναϊκός είναι απόλυτος κυρίαρχος και στα 10 ντέρμπι που έδωσε με τον ΠΑΟΚ στην Αθήνα από την περίοδο 1930/31 έως τη σεζόν 1958/59. Σε 10 αγώνες οι πράσινοι» μέτρησαν 8 νίκες -με κορυφαίες το 7-1 (Ιούνιος ’31) και το 6-1 (Ιανουάριος ’36)- ενώ τα άλλα δύο παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

Τα ντέρμπι Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ στην Αθήνα είχαν αρκετές φορές «εκρηκτικές» καταστάσεις. Εκτός από το κουτάκι μπύρας προς τον Βλάνταν Ίβιτς το 2017, έχει γράψει Ιστορία και το ματς της περιόδου 1990/91, μετά την απόφαση του τότε προέδρου του «Δικεφάλου του Βορρά», Θωμά Βουλινού, να πάρει την ομάδα του και να αποχωρήσει απ’ τον αγώνα στο 75ο λεπτό με το σκορ στο 3-0, διαμαρτυρόμενος για τη διαιτησία του ρέφερι Καραμάνη, ο οποίος μόλις είχε αποβάλλει τους Μαγκντί και Σκαρτάδο για διαμαρτυρία. Ο ΠΑΟΚ τιμωρήθηκε με μηδενισμό για το συγκεκριμένο ματς, αφαίρεση 3 βαθμών και 5 αγωνιστικές τιμωρίας της έδρας του.

Στις 3 Οκτωβρίου 1999 γράφηκε η πιο «μαύρη» σελίδα έπειτα από αγώνα Παναθηναϊκού-ΠΑΟΚ στην Αθήνα. Το σκορ στο ΟΑΚΑ έληξε 1-1, όμως το αποτέλεσμα είχε μηδενική σημασία μπροστά σ’ αυτό που ακολούθησε. Το τραγικό δυστύχημα στα Τέμπη, όπου έχασαν τη ζωή τους έξι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ: Η 18χρονη Χριστίνα Τζιόβα, ο 25χρονος Δημήτριος Ανδρεαδάκης, ο 20χρονος Χαράλαμπος Ζαπουνίδης, ο 19χρονος Αναστάσιος Θέμελης, ο 17χρονος Κυριάκος Λαζαρίδης και ο 22χρονος Γιώργος Γκανάτσος.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ