ΒΙΝΤΕΟ-Ο Βαλβέρδε «φρέναρε» τη Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε, αλλά δεν κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το Σαν Μαμές, παραχωρώντας τελικά ισοπαλία (1-1) στην Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε. Αποβλήθηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η ομάδα του άλλοτε τεχνικού του Ολυμπιακού ήταν ανώτερη από τη «βασίλισσα» στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε τέρματα.

Η Ρεάλ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 65′ με προβολή του Ροντρίγκες από ασίστ του Ρονάλντο. Ο Βαλβέρδε είχε την έμπνευση να ρίξει στο παιχνίδι τον Γκόμεθ στο 72′ κι αυτός τον δικαίωσε άμεσα, καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1.

Άξια αναφοράς η αποβολή του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 75′. Ο Πορτογάλος τράβηξε από τα μαλλιά τον Γουρπέγκι και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, αφού πρώτα λογομάχησε με αρκετούς παίκτες των αντιπάλων.

Πηγή: youtube-Neymar Jr