Τους έλειπε μόνο το γκολ

Με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο, σε σχέση με το πρώτο ματς με Πανιώνιο, παρουσιάστηκε ο Άρης κόντρα στον ΟΦΗ. Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη πίεσε πολύ την άμυνα των Κρητικών στο πρώτο 45λεπτο, είχε κατοχή μπάλας και σε μερικές ευκαιρίες στάθηκε άτυχη στο να ανόιξει το σκορ απο το πρώτο ημίχρονο. Ο ΟΦΗ δεν είχε την ίδια φρεσκάδα όπως στην πρεμιέρα και δυσκολευόταν αρχικά να δημιουργήσει ανησυχίες στην άμυνα του Άρη. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο με το σύστημα να αλλάζει σε 4-3-3 πήρε τα ηνία και θα μπορούσε να πάρει το ματς. Γεγονός είναι πως όταν ο Νταμαρλής και ο Κοέλιο κουράστηκαν ο Άρης έχασε τη δυναμική του. Η κλισέ φράση «μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις» ταιριάζει «γάντι» στις δύο ομάδες που θα πρέπει να δουλέψουν και τις τελικές του ενέργειες. Οι ευκαιρίεςΔιαδοχικές χαμένες ευκαιρίες για τον Άρη στο 26 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καπετάνο. Αρχικά, τα δύο σουτ που επιχείρησε απομακρύνθηκαν από τους αμυντικούς των Κρητικών, ενώ στη συνέχεια, έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια και σέντρα του Γιαννιώτα από τα δεξιά, ο ίδιος παίκτης έστειλε με κεφαλιά την μπάλα ελάχιστα άουτ. Οι γηπεδούχοι «χτυπούσαν» κυρίως απο την πλευρά του Βάντο, που έκανε αρκετά λάθη και στο 39 ο Γουναρίδης επενέβη για πρώτη φορά στο σουτ του Νταμαρλή.  Και ο ΟΦΗ αντέδρασεΟ ΌΦΗ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ με τον Παπάζογλου, αλλά ο Διούδης έδειξε το ταλέντο του και τα καλά του αντανακλαστικά. Το 0-1 δεν έγινε ούτε και απο τον Κουτσιανικούλη στο 58 με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.Στο 80 ο Γιαννιώτας  δε μπόρεσε να σκοράρει καθώς ο Μονιάκης με προβολή απεσώβησε τον κίνδυνο, ενώ ο Καπετάνος αστόχησε στις καθυστερήσεις προ του Γουναρίδη που αντέδρασε ενστικτωδώς.Πηγή:Pamesports.gr