Super League: Μόνη πρώτη η ΑΕΚ – Δεύτερος ο Παναθηναϊκός – Το πανόραμα μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος

AEK και Παναθηναϊκός πήραν «τρίποντα» στην 5η αγωνιστική των play off της Super League, εκμεταλλεύτηκαν το… ρεπό του ΠΑΟΚ, με την Ένωση να πατάει κορυφή και το «τριφύλλι» στη 2η θέση.

Η ΑΕΚ δεν άφησε την ευκαιρία για επιστροφή στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα να πάει χαμένη, με δεδομένο και το… ρεπό του ΠΑΟΚ. Μάλιστα με έξτρα κίνητρο τα γενέθλια των 100 χρόνων της, δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να επικρατήσει του Άρη (2-0), με το παιχνίδι ουσιαστικά να… τελειώνει πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του ματς. Στο 9′ ο Πόνσε έκανε το 1-0, στο 14΄ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα κι αυτά της ομάδας του και… Happy Birthday!

Πιο δύσκολα και με περισσότερο άγχος από όσο μαρτυρά το τελικό 3-1, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Λαμίας στη Λεωφόρο της… κλειστής θύρας 13 έχοντας τον Μπερνάρ σε μεγάλη μέρα και απόλυτο πρωταγωνιστή. Όπως συνέβη και στο ματς του πρωταθλήματος, η Λαμία έδειξε μαχητικό πρόσωπο και προηγήθηκε με το γκολ του Σλίβκα από το λάθος του Κότσιρα και την κακή αμυντική αντίδραση του Ακαϊντίν.

Αλλά επίσης όπως και στο πρωτάθλημα, η πράσινη αντίδραση ήταν άμεση με τον Τσέριν να ισοφαρίζει σε 1-1. Από κει και πέρα το τριφύλλι πήρε τα ηνία του ματς, αλλά δεν μπόρεσε να βρει γκολ για το προβάδισμα ως το ημίχρονο παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες με σπουδαιότερη αυτή του Μπερνάρ. Όμως ο Βραζιλάνος φρόντισε να… ρεφάρει στην επανάληψη, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με δύο σπουδαία γκολ.

Ένα με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ένα αφού δέχτηκε την ασίστ από τον Φώτη Ιωαννίδη. Με την 3η νίκη στα play offs ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στην δεύτερη θέση, με δεδομένο και το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ έχει ματς λιγότερο.