Σκληροί για να πεθάνουν οι Χιτ

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι, διαφήμιση του μπάσκετ, οι Χιτ έδειξαν καρδιά πρωταθλητή και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρέι Άλεν, νίκησαν τους Σπερς στην παράταση (103-100) κι έστειλαν τους τελικούς σε έβδομο ματς.

Στα 5,2 πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα ισοφάρισε με τρίποντο σε 95-95, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Δεν ήταν όμως μόνο αυτό. Οι Χιτ βρίσκονταν ένα πόντο μπροστά στο έξτρα πεντάλεπτο, απέμεναν 1,9 δευτερόλεπτα για τη λήξη κι αφού είχε κόψει με προσωπική άμυνα στον Τζινόμπιλι την επίθεση των Σπερς, κέρδισε το φάουλ. Φυσικά η τεράστια κλάση του δεν του «επέτρεψε» να χάσει τις βολές και κάνοντας το 2/2, διαμόρφωσε το τελικό 103-100.

Υπάρχει ακόμα αμφιβολία για το ποιος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην χιτσκοκική νίκη του Μαϊάμι στον έκτο τελικό με το Σαν Αντόνιο; Ο γερόλυκος Ρέι Άλεν, μπορεί να είχε μόλις εννιά πόντους, αλλά οι επτά εξ αυτών ήταν στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα, βάζοντας φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στην ισοφάριση των πρωταθλητών.

Πηγή: gazzetta.gr