Σφαιρόπουλος: Εκπληκτική η άμυνα μας

Εκπληκτική χαρακτήρισε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος την άμυνα του Ολυμπιακού μετά το προβάδισμα των 13 πόντων που πήρε ο Παναθηναϊκός στον πρώτο τελικό των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

«Είδαμε όλοι ένα παιχνίδι με μεγάλη μαχητικότητα», δήλωσε αρχικά ο προπονητής των «ερυθρόλευκων» και υπογράμμισε: «Ένα ντέρμπι αντάξιο της εμβέλειας των δύο ομάδων. Ένα παιχνίδι με πολλές μάχες σώμα με σώμα. Και σίγουρα ένα παιχνίδι που δίκαια το κερδίσαμε. Ξεκινήσαμε καλά. Στα πρώτα 5 λεπτά είχαμε την πρωτοπορία στο σκορ. Κάπου εκεί σταματήσαμε να λειτουργούμε καλά στην επίθεση, μας κόστισαν κάποια λάθη στην άμυνα και ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντική διαφορά. Από εκείνο το σημείο και μετά παίξαμε εκπληκτική άμυνα, κάναμε σερί 18-0, μπήκαμε πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα και είχαμε περιθώρια να αντιδράσουμε στο δεύτερο ημίχρονο. Χαρακτηριστικό στο πρώτο ημίχρονό ήταν τα πολλά άστοχα ελεύθερα σουτ μας λόγω βιασύνης. Χάσαμε ελεύθερα σουτ μόνοι μας».