Serie A: Με τα… κυάλια βλέπουν, πλέον, τη Νάπολι

Η Νάπολι νίκησε 2-1 με δραματικό τρόπο τη Ρόμα στο «Ντιέγκο Μαραντόνα», στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής στη Serie A κι επανέφερε τη διαφορά από τη δεύτερη Ίντερ στους 13 βαθμούς.

Οι «παρτενοπέι» ήξεραν ότι είχαν δύσκολο έργο απέναντι στην ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, που διεκδικεί θέση εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου και το διαπίστωσαν στον αγωνιστικό χώρο, βρίσκοντας το γκολ της νίκης στο 86ο λεπτό.

Το συγκρότημα του Λουτσιάνο Σπαλέτι άνοιξε το σκορ στο 17΄ με αριστουργηματικό τέρμα του Βίκτορ Όσιμεν, όταν ο Νιγηριανός επιθετικός δέχθηκε την «γλυκιά» σέντρα του Κβίτσα Κβαρατσκέλια, στόπαρε την μπάλα με το στήθος, την κατέβασε στο γόνατο και με έναν «κεραυνό» την έστειλε στα δίχτυα του Ρούι Πατρίσιο.

Η απάντηση των «Τζαλορόσι» ήρθε σε δύσκολο για τη Νάπολι χρονικό σημείο και συγκεκριμένα στο 75ο λεπτό, με τον Στεφάν Ελ Σαράουι να υποδέχεται τη σέντρα του Νίκολα Ζαλέφσκι και να νικά τον Άλεξ Μερέτ για το 1-1.

Μαθημένη στα δύσκολα όμως η Νάπολι δεν τα παράτησε αλλά επιδίωξε το δεύτερο γκολ και το πέτυχε με τον Τζιοβάνι Σιμεόνε τέσσερα λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 90, από ενέργεια και ασίστ του Πιοτρ Ζιελίνσκι.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 20ής αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A

• Μπολόνια-Σπέτσια 2-0 (37΄ Πος, 77΄ Ορσολίνι)
  • Λέτσε-Σαλερνιτάνα 1-2 (23΄ Στρεφέτζα – 5΄ Ντιά, 20΄ Βιλένα)
  • Εμπολι-Τορίνο 2-2 (37΄ Λουπέρτο, 69΄ Μαρίν – 82΄ Ρίτσι, 85΄ Σανάμπρια)
  • Κρεμονέζε-Ιντερ 1-2 (11΄ Οκερέκε – 21΄, 65΄ Λαουτάρο Μαρτίνες)
  • Αταλάντα-Σαμπντόρια 2-0 (42΄ Μέλε, 58΄ Λούκμαν)
  • Μίλαν-Σασουόλο 2-5 (24΄ Ζιρού, 81΄ Ορίγκι – 19΄ Ντεφρέλ, 21΄ Φρατέζι, 30΄ Μπεράρντι, 47΄πεν. Λοριεντέ, 79΄ Ενρίκε)
  • Γιουβέντους-Μόντσα 0-2 (18΄ Τσιούρια, 39΄ Ντάνι Μότα)
  • Λάτσιο-Φιορεντίνα 1-1 (8΄ Κασάλε – 49΄ Νίκο Γκονζάλες)
  • Νάπολι-Ρόμα 2-1 (17΄ Όσιμεν, 86΄ Σιμεόνε – 75΄ Ελ Σαράουι)