Serie A: «Απόδραση» με Τονάλι η Μίλαν – Μόνη στην κορυφή η Νάπολι – BINTEO

Η Βερόνα έβαλε… δύσκολα για 62 λεπτά στη Μίλαν, όμως οι περσινοί πρωταθλητές “απέδρασαν” στο φινάλε με το διπλό χάρις στην οξυδέρκεια του Σάντρο Τονάλι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ρέμπιτς και “σφάγισε” στο 81′ το τελικό 2-1 για τους “ροσονέρι” στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι Μιλανέζοι πήραν το προβάδισμα στο 9′ με το αυτογκόλ του Βελέσο, όμως η Βερόνα δεν παραδόθηκε κι έφερε το παιχνίδι στα… ίσα με τον Γκουντέρ στο 19′. Η άμυνα των γηπεδούχων κράτησε για πολύ ώρα μακριά απ’ την εστία του Μοντιπό τους επιθετικούς της Μίλαν, όμως στο 81′ “μίλησε” ο Τονάλι και χάρισε το τρίτο σερί τρίποντο στην ομάδα του Πιόλι, η οποία ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μπολόνια πρόβαλλε σθεναρή αντίσταση στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», ωστόσο η Νάπολι επιβλήθηκε με 3-2 και επέστρεψε στην κορυφή της Serie A, έπειτα από 10 αγώνες. Στο 77ο λεπτό πέρασε στο ματς ο Μπάμπης Λυκογιάννης, βλέποντας την κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις.

Στο 25’ οι «παρτενοπέι» πλησίασαν στο γκολ, αλλά το σουτ του Μάριο Ρουί, από δύσκολη γωνία, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λούκας Σκορούπσκι.

Το βρήκε, πρώτη, η Μπολόνια το γκολ, με τον Αντρέα Καμπιάσο να δίνει την ασίστ στον Ζόσου Ζερκζέ για το 0-1 στο 41’. Οι φιλοξενούμενοι χάρηκαν μόνο για τέσσερα λεπτά, αφού από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζουάν Ζεσούς ισοφάρισε.

Ο Ιρβινγκ Λοθάνο, που πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο, με δεξί σουτ έκανε το 2-1 αλλά δύο λεπτά μετά, από νέα ασίστ του Καμπιάσο, ο Μούσα Μπάροου ισοφάρισε. Εντέλει, από κάθετη πάσα του Κβίτσα Κβαρατσκέλια, ο Βίκτορ Οσίμεν – που επίσης μπήκε ως αλλαγή – πέτυχε το τελικό 3-2, στέλνοντας την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι στην πρώτη θέση και το +2 από την Αταλάντα.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A έχουν ως εξής:

Έμπολι-Μόντσα 1-0 (11΄ Χάας)

Τορίνο-Γιουβέντους 0-1 (75΄ Βλάχοβιτς)

Αταλάντα-Σασουόλο 2-1 (45΄+1΄ Πάσαλιτς, 46΄ Λουκμαν – 41΄ Κυριακόπουλος)

Ίντερ-Σαλερνιτάνα 2-0 (14΄ Μαρτίνες, 58΄ Μπαρέλα)

Λάτσιο-Ουντινέζε 0-0

Σπέτσια-Κρεμονέζε 2-2 (19’ Ενζολά, 22’ Χολμ – 2’ Ντέσερς, 52’ Πικέλ)

Νάπολι-Μπολόνια 3-2 (45’ Ζεσούς, 49’ Λοθάνο, 69’ Οσίμεν – 41’ Ζέρκζε, 51’ Μπάροου)

Βερόνα-Μίλαν 1-2 (19΄ Γκουντέρ – 9΄ αυτ. Βελόσο, 81΄ Τονάλι)