Πρώτη η ΑΕΚ και στο… βάθος ΠΑΟΚ, Προμηθέας

Παραλίγο να χάσει τη νίκη και την πρωτιά, αλλά η ΑΕΚ τα κατάφερε. Επικράτησε με 77-76 της Άντβερπ, για την τελευταία αγωνιστική του BCL και «βλέπει» ΠΑΟΚ, Προμηθέα ή Λε Μαν στους «16».

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο ματς κι είχαν φτάσει στο +17 (46-29), αλλά στο δεύτερο μέρος ξέμειναν από δυνάμεις, με αποτέλεσμα οι Βέλγοι να απειλήσουν και να φτάσουν δυο πόντους μακριά από τη νίκη.

Η τύχη, όμως, ήταν με το μέρος των παικτών του Λούκα Μπάνκι, οι οποίοι κατοχύρωσαν την πρώτη θέση στον Γ’ Όμιλο και θα κληρωθούν την Παρασκευή (08/02, 13:00) με έναν εκ των Λε Μαν, ΠΑΟΚ ή Προμηθέα.

Οι Μπακό (17π., 5ρ.), Τέιτ (17π.) και Λι (15π.) έκαναν «ζημιά» στην ΑΕΚ

Το ματς

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, οι παίκτες του Μπάνκι δυσκολεύτηκαν για ακόμα μια φορά στο ριμπάουντ, αλλά μέσα από την καλή του δημιουργία, την άμυνα και την κυριαρχία στη ρακέτα, είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ο Χάντερ μπήκε στο ματς με ρόλο εκτελεστή και δημιουργού (8-0, 2′), για να πάρει την σκυτάλη λίγο αργότερα ο Σαντ-Ρος (18-6, 7′) και η ΑΕΚ να κρατήσει την διψήφια διαφορά στο δεκάλεπτο (25-13, 10′). Στην δεύτερη περίοδο η Άντβερπ αντέδρασε και με τον Μπακό να δημιουργεί πρόβλημα στην άμυνα της ΑΕΚ, μείωσε σε 34-27 (16′). Οι «κιτρινόμαυροι», όμως, με ένα επιμέρους 12-5, πήγαν στα αποδυτήρια με το 46-32 (20′).

Με σερί 7-0 οι Βέλγοι συνέχιζαν να «παλεύουν» (49-39, 24′), ο Χάντερ έκανε ό,τι ήθελε και μαζί με τον Λαρεντζάκη πήγαν στο 61-45 (28′). Τα λάθη, όμως, των «κιτρινόμαυρων» (7) οδήγησαν την Άντβερπ στο να ρίξει την διαφορά (61-50, 30′).

Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν πολύ (64-59, 33′), αλλά ένα σερί 7-0 (71-59, 34′) με τους Τζέιμς – Σάκοτα έδειξε να βάζει τα πράγματα στη θέση τους. Δεν ήταν έτσι, όμως, αφού ο Μπακό και ο Λι δεν τα παράτησαν (71-66, 35′), με τον πρώτο να φέρνει το ματς στο -3 (73-70, 37′). Η αδρεναλίνη «χτύπησε» κόκκινο, όταν οι «κιτρινόμαυροι» είχαν 4/8 βολές και η Άντβερπ έκανε το 77-76. Εκεί, η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, όπως και ο Λι, με τον Χάντερ να παίρνει το ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 46-32, 61-50, 77-76.