Πρόκριση με… 5άρα για το ΠΑΟΚ

Με 5 τέρματα φιλοδώρησε τον Ηρακλή ο ΠΑΟΚ (5-1) στην αναμέτρηση της Τούμπας για τη φάση των 16 του κυπέλλου Ελλάδος και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Το σκορ άνοιξε για τον «γηραιό», στο 4’ με κοντινό πλασέ ο Πουρτουλίδης ωστόσο η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Στέφενς.

Στο 20’ μετά από ένα δυνατό σουτ του Κάτσε, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην Τούμπα μετά το πειθαρχικό του παράπτωμα, ο Αθανασιάδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ηρακλή ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Στόχ με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1, όπου ήταν και το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο Β’ μέρος, στο 55’ ο Στοχ χρήστηκε σκόρερ για 2η φορά ενώ στο 81’ ο Σλοβάκος, που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση μετά από καιρό, σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ολίσε, ο οποίος σημείωσε το 4-1.

Το κερασάκι στην τούρτα για τον «δικέφαλο» του Βορρά, ήρθε στο 93’ από τον νεοαποκτηθέντα Μάρτενς, ο οποίος μετά από πάσα του Ολίσε, πλάσαρε τον γκολκίπερ του Ηρακλή και διαμόρφωσε το τελικό 5-1.