Πράσινο τρένο

Στο ίδιο έργο θεατές. Την δεύτερη εύκολη νίκη του μέσα σε μια εβδομάδα επί της Φενερμπαχτσέ πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός. Αυτή την φορά οι πράσινοι υπέταξαν  με 72-62 τους Τούρκους για την 4η αγωνιστική της δεύτερης φάσης της ευρωλίγκα και διατήρησαν ακέραιες τις ελπίδες τους για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλο.Οι πρωταθλητές Ευρώπης καθάρισαν το ματς ουσιαστικά από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκαν με 24-13 και δεν επέτρεψαν στην αντίπαλο τους να τους απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο χαλάρωσαν και επέτρεψαν στους Τούρκους να μειώσουν την διαφορά.Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Κώστας Τσαρτσαρής που πέτυχε 21 πόντους, ενώ  πολύ καλά πήγαν και οι Μάικ Μπατίστ και Ρομέιν Σάτο που σημείωσαν 11 και 9 πόντους, αντίστοιχα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λόγκαν 2, Μπατίστ 11 (1), Σάτο 9 (1), Καϊμακόγλου 3, Περπέρογλου 1, Διαμαντίδης 8 (2), Τσαρτσαρής 21 (1), Καλάθης 3, Βουγιούκας 9, Γιασικεβίτσιους 5 (1), Μάριτς, Κυρίτσης.Τα δεκάλεπτα: 24-13, 40-27, 58-43, 72-62