Ποδαρικό με το δεξί για την ΑΕΚ – Νίκησε 3-0 τον Πλατανιά

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Έλντερ Μπαρμπόσα η ΑΕΚ νίκησε με 3-0 τον Πλατανιά στα Χανιά και έκανε ιδανικό ποδαρικό στο νέο έτος. Δύο γκολ ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός και ένα ο Τζεμπούρ, με παίκτη λιγότερο από το 77′ οι γηπεδούχοι λόγω της αποβολής του Ράμος με δύο κίτρινες κάρτες (αυστηρή η πρώτη) σε διάστημα ενός λεπτού. Ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ γκολ για την ΑΕΚ στο 73′ με τον Τζεμπούρ με το σκορ στο 0-2. Η μεγαλύτερη σε έκταση εκτός έδρας νίκη για την ΑΕΚ φέτος, η οποία εδραιώθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας με 30 βαθμούς. Στην 10η θέση με 18 παραμένει η ομάδα του Γιώργου Παράσχου.

Ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα ήταν αρκετό για την ΑΕΚ για να αποκτήσει “αέρα” δύο τερμάτων και να αποβάλει το άγχος του αποτελέσματος. Πιο συγκεκριμένα ήταν αρκετό για τον Έλντερ Μπαρμπόσα, ο οποίος με ποσοστό ευστοχίας 100% εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις δύο και μοναδικές ευκαιρίες που δημιούργησε η ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο για να την βάλει σε θέση οδηγού στο σκορ.