Πήρε την πρόκριση για το Final Four η Μακάμπι

Η Μακάμπι επέστρεψε, έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μιλάνο που βρέθηκε μπροστά με 35-43, και τελικά η ομάδα του Ισραήλ πήρε τη νίκη με 86-66,έκανε το 3-1 και τσέκαρε το εισιτήριό της για το φάιναλ φορ του Μιλάνου.

Μακάμπι – Μιλάνο πράξη τέταρτη, με την ισραηλινή ομάδα να έχει το πάνω χέρι και το προβάδισμα στη σειρά με 2-1. Φορτσάτες ξεκίνησαν το ματς και οι δύο ομάδες, με το σκορ να είναι 8-8 μετά από 2’30 λεπτά παιχνιδιού. Δύο συνεχόμενα τρίποντα όμως της Μακάμπι, ήταν αρκετά ώστε οι γηπεδούχοι να προηγηθούν σε 14-8 στο τέταρτο λεπτό. Ο Κιθ Λάνγκφορντ όμως, σαν γνήσιος ηγέτης πήρε από το χέρι την Μιλάνο και την κράτησε ζωντανή στο ματς, καθώς δύο λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 19-19, με τον Λάνγκφορντ να μετρά ήδη 13 πόντους. Με ένα καλάθι του Γκάνι Λαβάλ, η Μιλάνο έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 19-21.

Η Μακάμπι μπήκε με διάθεση στην δεύτερη περίοδο, αλλά μετά από κάθε προσπάθεια των παικτών του Ντέιβιντ Μπλατ, ο Ντέιβιντ Μος ήταν εκεί για να βάλει και πάλι μπροστά την Μιλάνο, όπως έκανε στο 13ο λεπτό με 24-26. Η Μακάμπι μείωσε σε 31-32 στο 17ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 5-0 πηρε “αέρα” έξι πόντων και το 31-37. Η διαφορά για τους Μιλανέζους ανέβηκε ακόμη και στους δέκα πόντους μετά απο τρίποντο του Τζέρελς που έγραψε το 33-43. Μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά η Μακάμπι έβλεπε την πλάτη της Μιλάνο με 35-43.

Η Μακάμπι μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου ξεκίνησε με απίστευτη φόρα και το εντυπωσιακό της σερί ξεκίνησε με καλάθι του Σχορτσανίτη. Η ισραηλινή ομάδα έτρεξε ένα εντυπωσιακό 9-0 και πέρασε μπροστά με 44-43 στο 23ο λεπτό! Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στο 25ο λεπτό το σκορ ήταν 50-48. Ο Κιθ Λάνγκφορντ συνέχισε να είναι μία ομάδα μόνος του και με τους 28 πόντους του έβαλε μπροστά την Μιλάνο με 54-56 στο 30ο λεπτό.

Η Μιλάνο πέρασε μπροστά στο 31ο λεπτό με 56-58, αλλά επιθετικό ξέσπασμα της Μακάμπι και ένα σερί 9-0 οι γηπεδούχοι πήραν σαφή προβάδισμα νίκης με 65-58 στο 33ο λεπτό. Στα μισά της περιόδου οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν μπροστά με 71-62. Ενα τρίποντο του Χάκετ έκανε το 76-65, αλλά η Μακάμπι δεν καταλάβαινε τίποτα και έτσι στο 39ο λεπτό ήταν μπροστά με 84-65!! Η Μακάμπι πήρε τη νίκη με 86-66, έκανε το 3-1 στη σειρά και πέρασε στο φάινα φορ του Μιλάνου, αφήνοντας εκτός την Μιλάνο η οποία δεν θα είναι παρούσα στο φάινα φορ που θα γίνει στην έδρα της.

ΠΗΓΗ: pamesports