«Περίπατος» στο Ντιτρόιτ για τους Μπακς – Όλα τα αποτελέσματα των πλέι οφ του ΝΒΑ – ΒΙΝΤΕΟ

Ένα βήμα από την πρώτη πρόκρισή τους στα playoffs του ΝΒΑ βρίσκονται οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Παρότι ο ίδιος φορτώθηκε νωρίς με φάουλ κι έμεινα χαμηλά για τα δικά του στάνταρ, το Μιλγουόκι πέρασε με 119-103 από το Ντιτρόιτ και έφτασε στο 3-0, απέχοντας μία νίκη από το «σκούπισμα» της σειράς.

Ο «Greek Freak» σε 28 λεπτά συμμετοχής είχε 14 πόντους με 4/6 βολές, 5/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα, καθώς επίσης και 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη και 5 φάουλ.

Άλλοι έξι συμπαίκτες του είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κρις Μίντλετον να μετρά 20 και τους Μπρουκ Λόπεζ και Έρικ Μπλέντσο να ακολουθούν με 19.

Ο Μπλέικ Γκρίφιν, που απουσίασε από τα δύο πρώτα ματς της σειράς με πρόβλημα στο γόνατο, επέστρεψε δριμύτερος με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά δεν είχε μεγάλη συμπαράσταση από τους συμπαίκτες του.

Το τέταρτο παιχνίδι της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Τρίτης (23/4) ξανά στο Ντιτρόιτ.

Το μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Δύσης έκαναν οι Νάγκετς. Η ομάδα του Ντένβερ επικράτησε 117-103 των Σπερς στο Σαν Αντόνιο και ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας που είχε χάσει στο πρώτο ματς της σειράς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 34-22 στην πρώτη περίοδο, αλλά στα δύο επόμενα δωδεκάλεπτα το επί μέρους σκορ ήταν 45-69, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τον έλεγχο. Τα «σπιρούνια» έχασαν την ψυχραιμία τους και περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν αποβλήθηκε, επειδή πέταξε με δύναμη τη μπάλα στον διαιτητή.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Νίκολα Γιόκιτς με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ 24 πόντους είχε ο Τζαμάλ Μάρεϊ και 18 ο Τόρεϊ Κρεγκ. Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ ξεχώρισε από την ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς, που θα προσπαθήσει για δεύτερο break τα ξημερώματα της Τρίτης (23/4) στο Ντένβερ.

Μια… ανάσα από την πρόκριση στα ημιτελικά της Δύσης βρίσκονται οι Ρόκετς που επικράτησαν 104-101 των Τζαζ στη Γιούτα και έφτασαν στο 3-0 τη σειρά.

Ο Τζέιμς Χάρντεν βρέθηκε σε πολύ κακή βραδιά, έχοντας μεν 22 πόντους, αλλά με 3/20 σουτ (14/16 βολές) και 4 λάθη, ξεκινώντας μάλιστα με 0/15. Πέτυχε, ωστόσο, ένα μεγάλο σουτ στο 1:11 πριν το τέλος, φέρνοντας την ομάδα του στο +4 (95-99).

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 34 πόντους, αλλά αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση λίγο πριν το τέλος. Το Game 4 θα γίνει τα ξημερώματα της Τρίτης (23/4) ξανά στη Γιούτα.ΠΗΓΗ: FILATHLOS.GR