Πέρασε στους «16» ο Παναθηναϊκός

Οι Λάσμε, Μπάνκς έκαναν την διαφορά σε άμυνα και επίθεση και είναι χαρακτηριστικό ότι όταν ήταν μαζί στην πεντάδα του Παναθηναϊκού οι «πράσινοι» απέδιδαν πολύ καλό μπάσκετ και αποκτούσαν διαφορές στο τέλος. Εάν οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν πιο συνεπείς στην άμυνα και στα ριμπάουντ δεν θα επέτρεπαν στην Ολίμπια να απειλήσει στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 6 λιγότερα επιθετικά ριμπάουντ (12-6) από την σλοβενική ομάδα και 8 περισσότερα λάθη (18-10).Με την είσοδο των Μάρκους Μπανκς, Στέφαν Λάσμε ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με σερί 8-0 με 10 πόντους διαφορά (21-11) στο 11′. Ο Αμερικανός έδωσε ενέργεια και καλή οργάνωση και ο Γκαμπονέζος, επίσης, ενέργεια, καλή άμυνα και λύσεις στην επίθεση.

Στο 14′ η διαφορά έφτασε τους 15 (29-14). Στα τελευταία έξι λεπτά, όμως, ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε, δεν είχε ενέργεια, έκανε λάθη στην επίθεση και η άμυνα του μέσα στην ρακέτα έγινε ευάλωτη, με συνέπεια η Ολίμπια με τον πανύψηλο Όμιτς να έχει πολύ καλή απόδοση σε επίθεση και άμυνα να μειώσει στο καλάθι (35-33) με επιμέρους σκορ 19-6. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο οι Μάρκους Μπανκς, Στέφαν Λάσμε έδωσαν ενέργεια, αποτελεσματική άμυνα και σκορ στον Παναθηναϊκό.

Με πρωταγωνιστές τον Αμερικανό πλέι μέικερ και τον Γκαμπονέζο σέντερ, οι «πράσινοι» έφτασαν την διαφορά ακόμη και στους 17 πόντους (60-43) στο 27′ με επιμέρους σκορ από το 35-35 των αρχών της επανάληψης 25-8. Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός απέδωσε πολύ καλό ομαδικό μπάσκετ.

Περίπου ενάμιση λεπτό πριν το τέλος η Ολίμπια με κορυφαίους τους Μπλάζιτς, Μούριτς μείωσε στους 4 (74-70), αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με δύο βολές του Μπανκς και ένα καλάθι του Λάσμε μετά από επιθετικό ριμπάουντ και δύο χαμένς βολές του Ούκιτς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο λάθος επιθέσεις.

Έτσι το σκορ έγινε 78-70 και οι «πράσινοι»… σφράγισαν την νίκη τους 42” πριν την λήξη του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 35-33, 62-49, 80-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 11 (3), Πάνκο 8 (1), Ματσιούλις 10 (2), Ούκιτς 14, Λάσμε 13, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 6, Κίτσεν , Μπανκς 14 (2), Σκορδίλης.

ΟΛΙΜΠΙΑ (Φιλιπόφσκι): Γουότερς 2, Πρέπελιτς 11 (3), Μπλάζιτς 17 (2), Ράνικο 5 (1), Σαλίν 5 (1), Μούριτς 16, Μπέινς 7, Μπούμπνιτς, Μότσνικ 5 (1), Όμιτς 4.

ΠΗΓΗ:pamesports.gr