Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο ο Μπακοχρήστος στην άρση βαρών σε πάγκο

Οι Παραολυμπιακοί Αγώνες συνεχίζονται με επιτυχίες για την ελληνική ομάδα. Ο Δημήτρης Μπακοχρήστος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην άρση βαρών σε πάγκο και έτσι αυξάνονται σε τρία τα μετάλλια για την Ελλάδα στους Αγώνες.

Ο Έλληνας πρωταθλητής που αγωνίστηκε στην κατηγορία των -54κ. πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, καθώς σήκωσε 165κ..

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Καζάκος Ντεγκτιάρεφ με 174κ., ενώ το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Μπουρλόν με 165κ.

Ο αγώνας του Μπακοχρήστου ήταν άψογος, καθώς είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες (157κ., 163κ., και 165κ.). Η τρίτη προσπάθεια ήταν αυτή που του χάρισε το μετάλλιο, αλλά ο Ελληνας πρωταθλητής στάθηκε άτυχος, καθώς ο Μπουρλόν ήταν μερικά γραμμάρια πιο ελαφρύς (52.95, αντί 53.10) και φόρεσε αυτός το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Μπακοχρήστος για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε Παραολυμπιακούς Αγώνες κατακτά το χάλκινο μετάλλιο, καθώς είχαν προηγηθεί οι Αγώνες στο Ρίο.