ΠΑΟ με σούπερ Σόφο

Στο πρώτο του κιόλας φιλικό επί γερμανικού εδάφους ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπαϊρόιτ με 91-78, με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να πετυχαίνει 18 πόντους.Οι «πράσινοι» πήραν από νωρίς το προβάδισμα και χωρίς να απειλούνται ιδιαίτερα από τη γερμανική ομάδα ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 43-38. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη «πάτησαν γκάζι» και με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση έφτασαν στο 74-63. Ούτε στην τελευταία περίοδο άλλαξε κάτι με τον Παναθηναϊκό να φτάνει εύκολα στο τελικό 91-78.Πρώτος σκόρερ για το τριφύλλι ήταν ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, ο οποίος πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση σκόραρε 18 πόντους.Το Σάββατο στις 18:00 (ώρας Ελλάδος) ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την Μπάγερν του Γιάννη Χριστόπουλου στο δεύτερου του φιλικό στο Μόναχο.Δεκάλεπτα: 20-17, 43-38, 74-63, 91-78.Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5 (1), Πάνκο  12 (2), Μασιούλις 6 (1), Αρμστρονγκ 7, Ούκιτς 17 (1), Τσραρτσαρής 9,  Διαμαντίδης 15 (2), Κόμματος, Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης 2, Σχορτσανίτης 18.Μπαϊρόιτ (Βαν Ντεν Μπεργκ): Σπόλερ 7, Σίμον 12, Μπέιλι 5, Τραπάνι 20, Σμιτζ 6, Γουάιρικ 9, ΜακΓκι 11, Κέιν 8.Πηγή:Pamesports.gr