Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1: Ισόπαλο το ντέρμπι στη Λεωφόρο

Ισόπαλο 1-1 τελείωσε το ελληνικό classico μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού, στη Λεωφόρο, με τους ανθρώπους όμως των ερυθρολεύκων να διαμαρτύρονται στον Δανό ρέφερι, ενώ προέκυψε ένταση και μεταξύ των Κουρμπέλη και Παπασταθόπουλου. Ήταν ένα κλασικό ντέρμπυ αιωνίων.

Το σκορ άνοιξε ο Ολυμπιακός στο 84′,  με γυριστό σουτ του Μπίελ, ύστερα από ασίστ του Ελ Αραμπί και μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε 13 λεπτά καθυστερήσεων για να σώσει το αήττητο.

Στο 97 ο Άβιλα σήκωσε χωρίς λόγο το χέρι του και σταμάτησε τον Ιωαννίδη. Ο Δανός διαιτητής αρχικά έδωσε φάουλ δύο μέτρα έξω από την περιοχή, αλλά μετά συμβουλεύτηκε το VAR και έστησε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι. Ακολούθησε ένταση και τελικά στο 103 ο Σπόραρ ευστόχησε απέναντι στον Πασχαλάκη.