Παναθηναϊκός – Κολοσσός Ρόδου 77-67: Έκανε τα εύκολα δύσκολα

Μία φαινομενικά άνετη επικράτηση του Παναθηναϊκού επί του Κολοσσού Ρόδου, ενόψει του δύσκολου και καθοριστικού εντός έδρας αγώνα της 3ης Νοεμβρίου με την Παρτιζάν Βελιγραδίου για την Euroleague, εξελίχθηκε σε αγχωτική νίκη για τους «πράσινους» το απόγευμα της Κυριακής  με 77-67 στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Οι «πράσινοι» μετά την 4η ευρωπαϊκή ήττα τους από την Μακάμπι στο Ισραήλ και χωρίς τον Ντουέιν Μπέικον να κάνει το ντεμπούτο του, έδειξαν πολύ ορεξάτοι στο ξεκίνημα, τόσο σε επίθεση, αλλά και στην άμυνα (προηγήθηκαν με 32-13 στην πρώτη περίοδο), ωστόσο, στη συνέχεια «κόλλησαν» επιθετικά, εμφάνισαν και πάλι τις γνωστές αμυντικές τους ανισορροπίες, με αποτέλεσμα οι «νησιώτες» να πλησιάσουν επικίνδυνα και το ματς να γίνει ντέρμπι στα τελευταία λεπτά.

Τελικά η 3η (σερί) νίκη ήρθε για τον Παναθηναϊκό μετά από 4 αγωνιστικές στη Basket League, ενώ ήταν η δεύτερη σερί μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα επί του Κολοσσού, μετά από εκείνη της 1ης Οκτωβρίου (72-67) στον ημιτελικό του Super Cup.

Τα δεκάλεπτα: 32-13, 48-27 (ημ.), 56-48, 77-67