Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική – Με Ρωσία σήμερα για την οκτάδα

Η Εθνική Γυναικών πάλεψε αλλά έχασε με 70-63 από την πανίσχυρη Γαλλία και κατετάγη τρίτη στον γ’ όμιλο. Έτσι λοιπόν, τα κορίτσια θα αντιμετωπίσουν σήμερα (21:30) τη Ρωσία και με νίκη θα προκριθούν στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Κορυφαία σε ένα ακόμη ματς ήταν η Εβίνα Μάλτση με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα. Η ελληνική πλευρά είχε παράπονα από τη διαιτησία, ενώ με δύο τεχνικές ποινές αποβλήθηκε η Στέλλα Καλτσίδου.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κώστας Κεραμυδάς δεν έκανε αλλαγές και η Εθνική είχε τον έλεγχο του ρυθμού και του αγώνα. Χάρη στις Σπανού και Μάλτση μάλιστα προηγήθηκε με 14-19 στο 10′, έχοντας πάρει και 10 επιθετικά ριμπάουντ.

Στη συνέχεια τα τρία φάουλ της Καλτσίδου και το αναγκαστικό ροτέισον της ελληνικής ομάδας έφερε και την αλλαγή του σκηνικού, έστω κι αν οι Χριστινάκη και οι Φασούλα έκαναν υπερπροσπάθεια. Η Τσιακ κυριάρχησε στις δύο ρακέτες, η Ντουμέρκ έδωσε λύσεις και η Γαλλία πέρασε μπροστά με 33-26 στο 17′, για να φτάσουμε στο 35-30 του ημιχρόνου.

Μάλιστα στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Καλτσίδου δέχθηκε δεύτερη τεχνική στο ματς και αποβλήθηκε, κάτι που προκάλεσε ακόμα περισσότερα προβλήματα στην ελληνική ομάδα. Το σκορ έγινε 43-34 στο 24′, αλλά η Σπανού και η Χριστινάκη μείωσαν σε 43-39 και η Μάλτση με προσωπική ενέργεια σε 43-42 στο 27′. Πάλι η Μάλτση το πήρε πάνω της και ισοφάρισε σε 45-45, για να κάνει η ίδια το 47-52 στο 29′.

Οι διεθνείς μας κουράστηκαν και η Γαλλία το εκμεταλλεύτηκε, αφού απάντησε με σερί 9-0 (54-52 στο 32′). Στο 35′ το σκορ έγινε 60-54, η ελληνική ομάδα πάλεψε για την ανατροπή, αλλά αυτό ήταν αδύνατο. Στα 44” με τρίποντο της Σπυριδοπούλου έγινε το 65-61, η Μάλτση μείωσε σε 66-63 στα 18”, όμως οι γαλλίδες ήταν ψύχραιμες στις βολές και με 4/4 στα τελευταία δευτερόλεπτα έκαναν το 70-63.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 35-30, 49-52, 70-63.

ΓΑΛΛΙΑ (Γκαρνιέ): Επουπά 4 (1), Μιγιέμ 12, Σιάκ 11, Ντουμέρκ 5 (1), Μισέλ 5, Αγιαγί 4, Σκρελά 12 (1), Μιντ, Γιοάν, Σαρτερό 2, Αμάντ 4, Τσατσουάνγκ 11 (7 ριμπ.).

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου, Σπυριδοπούλου 3 (1), Μάλτση 25 (4/16 δίπ., 5/11 τρίπ., 2/2 βολ.), Νικολοπούλου 4 (7 ριμπ., 7 ασ.), Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 10 (5/10 δίπ.), Καλτσίδου 5 (1), Χριστινάκη 10 (1), Φασούλα 2.Πηγή: filathlos.gr