“Παγοθραυστικό ο Θρύλος”

Ούτε το πολικό ψύχος, ούτε ο τραυματισμός του Μέλμπεργκ, αλλά ούτε και η αποβολή του Μέγιερι μπόρεσαν να φρενάρουν τον Ολυμπιακό. Οι πρωταθλητές υπέταξαν με 1-0 στη Μόσχα την Ρουμπίν Καζάν και έκαναν ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση τους στους «16» του γιουρόπα λιγκ.Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όπου έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στην επανάληψη έμειναν από δυνάμεις, με τους Ρώσους να κερδίζουν την μάχη του κέντρου. Είχαν, όμως, την αποτελεσματικότητα που τους έλλειψε στο πρώτο μέρος και στο 71 ο Φουστέρ πέτυχε το χρυσό γκολ. Μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Ισπανό μεσοεπιθετικό, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή την έστειλε στα δίχτυα. Πριν από το γκολ ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Τοροσίδη μετά από φάουλ του Ορμπάιθ.Στο 72 η Ρούμπιν κέρδισε πέναλτι και σαν να μην έφτανε αυτό αποβλήθηκε και ο Μέγιερι. Το εκτέλεσε ο Νάτσο, αλλά ο Κάρολ έπεσε στην γωνία του και χάρισε στην ομάδα του την τεράστια νίκη. Σίγουρα ο έμπειρος τερματοφύλακας δεν μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ντεμπούτο με τη φανέλα του Ολυμπιακού.ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 72′ Μέγιερι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καραντενίζ, Νάτσο – Μαρκάνο, Παπάζογλου, ΜιραλάςΡΟΥΜΠΙΝ ΚΑΖΑΝ (Κούρμπαν Μπερντίγεφ): Αρλάουσκις, Κούζμιν, Σέζαρ Νάβας, Μποκέτι, Σαρόνοφ, Νέμοφ, Ριαζάντσεφ (83′ Κασάεφ), Νάτσο, Καραντενίζ, Ντιάντιουν (46′ Ανσάλντι), Βαλντές (81′ Μάρτινς).ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Μέγιερι, Τοροσίδης, Χολέμπας, Μαρκάνο, Μέλμπεργκ (33′ Παπάζογλου), Μανιάτης, Ορμπάιθ, Μακούν, Φουστέρ (74′ Φουστέρ), Τζιμπούρ (81′ Μοντέστο), Μιραλάς.