Όταν ο Αρτεάγκα απέβαλε τον Ομπράντοβιτς

Ο Χουάν Κάρλος Αρτεάγκα μετά την…φωτιά που άναψε με την καταγγελία του περί δωροδοκίας, στην αναμέτρηση ανάμεσα στη Φενέρμπαχτσε και την Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο, απέβαλε τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς!

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε ήδη χρεωθεί με μία τεχνική ποινή από τον Αρτεάγκα, αλλά στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης, το ματς πήρε φωτιά και ενώ το σκορ ήταν 36-52. Ο Ζοτς διαμαρτυρήθηκε έντονα στον Ισπανό ρέφερι. Ο Σέρβος κόουτς είχε βγει εκτός εαυτού και συνέχισε τις διαμαρτυρίες του και στον κομισάριο του αγώνα, Νίκο Πιτσίλκα. Το περιστατικό κράτησε περίπου δύο λεπτά και τελικά ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς αποβλήθηκε από τον αγωνιστικό χώρο.

Αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έχει έντονα παράπονα από τον Αρτεάγκα, καθώς η ιστορία των δύο ανδρών πάει πίσω. Συγκεκριμένα στον τελικό του φάιναλ-φορ του 2009, ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που νίκησαν οι πράσινοι, αλλά είχαν φρικτά παράπονα από την διαιτησία του Αρτεάγκα.

Πηγή: pamesports.gr