Oλυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1: Οι “ερυθρόλευκοι” προκρίθηκαν στον τελικό του κυπέλλου

Ο Ολυμπιακός υπέταξε με 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” στον επαναληπτικό ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης. Το πρώτο ματς στους “Ζωσιμάδες” είχε λήξει ισόπαλο 1-1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ελ Αραμπί με δύο γκολ και μία ασίστ. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλα τέρματα, με τον Μπρούμα να σπαταλά τρεις από αυτές.

Ο Ελ Αραμπί άνοιξε το σκορ στο 26′ με πέναλτι και στο 41′ έκανε το 2-0 με φοβερή ενέργεια. Ο ΠΑΣ, ο οποίος πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τελευταίο λεπτό, μείωσε στο 51′ με σουτ του Καρτάλη, που αιφνιδίασε τον Σα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπρούμα έκανε το 3-1 μετά από ασίστ του Ελ Αραμπί και σφράγισε την πρόκριση της ομάδας του. Στη συνέχεια ο Πορτογάλος εξτρέμ έχασε τρεις σπουδαίες ευκαιρίες για να σκοράρει. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χολέμπας στο 89′.