Ολλανδία: «Καταιγίδα» η Φέγενορντ στο Άρνεμ

Παρά το γεγονός ότι «έχασε» αρκετά βασικά στελέχη της, η περσινή φιναλίστ του Europa Conference League, Φέγενορντ έδειξε πως θα είναι και φέτος εξόχως ανταγωνιστική, ξεκινώντας τις υποχρεώσεις της στην Eredivisie της Ολλανδίας με το εντυπωσιακό 5-2 επί της Φίτεσε στο Άρνεμ στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 19′ από το γκολ του Μανχόεφ, η ομάδα του Ρότερνταμ «γύρισε» το σκορ πριν το ημίχρονο με τα τέρματα των Φάλεμαρκ (31′) και Ντανίλο (41′). Ο Μπάντε Φρέντερικσεν ισοφάρισε ξανά για τους γηπεδούχους στο 56′, όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στη Φέγενορντ, που με τρία γκολ απ’ τους Ντιλροσούν (61′), Ντανίλο (66′) και Χερτρούιντα (69′) έφτασε στην εμφατική νίκη με 5-2.

Την ίδια ώρα, η Τβέντε -με τον Χρήστο Τζόλη να ξεκινάει στο βασικό σχήμα και να βγαίνει στο 69′ δίνοντας τη θέση του στον Κλεονίζ- «απέδρασε» με το διπλό απ’ το Ναϊμέγκεν, επικρατώντας με 1-0 χάρις σε ένα γκολ του Στάιν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.