Ο τίτλος πάει Μαδρίτη

Τίτλοι τέλους φαίνεται να πέφτουν  στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, μετά την εκτός έδρας ήττα της Μπαρτσελόνα από την Οσασούνα με 3-2. Οι “μπλαουγκράνα” συνεχίζουν να είναι 7 βαθμούς πίσω από την Ρεαλ Μαδρίτης και αν η “βασίλισσα” νικήσει αύριο την Λεβάντε, η διαφορά αυτή θα αυξηθεί στους 10 βαθμούς.Η ομάδα της Ναβάρα είχε σε εξαιρετική μέρα τον Λέκιτς, ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα, στο 5′ και στο 22′. Η Μπαρτσελόνα μείωσε στο 51′ με τον Αλέξις Σάντσες, όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Γκαρσία έδωσε πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στην Οσασούνα. Οι Καταλανοί ανέβασαν στροφές και κυριάρχησαν στο παιχνίδι, με τον Τέγιο να μειώνει στο 73′. Η συνέχεια ήταν δραματική, με τον διαιτητή να αρνείται να καταλογίσει πέναλτι που έγινε στον Αλέξις Σάντσες, λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, λόγω οφσαίντ.Πλέον η Μπαρτσελόνα μένει εκτός διεκδίκησης τίτλου, όπως δείχνουν και οι δηλώσεις του Πεπ Γκουαρντιόλα. “Η αλήθεια είναι πως η διαφορά από τη Ρεάλ είναι σημαντική. Υποθέτω πως αύριο θα αυξηθεί. Πλέον τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για μας. Τώρα επικεντρωνόμαστε στο Champions League και θα προσπαθήσουμε να υπερασπιστούμε αυτόν τον τίτλο μας», τόνισε ο Καταλανός τεχνικός.Δείτε τα στιγμιότυπα: