Ο Φαν Πέρσι πήρε το όπλο του

Λαμπερός ο Ρόμπι Φαν Φαν Πέρσι οδήγησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε μεγάλη νίκη με χατ τρικ στο «St. Mary’s Stadium» με 3-2 κόντρα στη Σαουθάμπτον για την 3η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, στο 1000ο ματς του σερ Άλεξ Φεργιουσον στον πάγκο των «κόκκινων διαβόλων» σε επίπεδο πρωταθλήματος… Με τη Γιουνάιτεντ να φτάνει σε μια ακόμα μεγάλη ανατροπή, και τον Ολλανδό άσο τα 100 τέρματα στη Πρέμιερ Λιγκ! Έχασε πέναλντιΟ Ολλανδός άσος οδήγησε τους «κόκκινους διαβόλους» στη μεγάλη επιτυχία και… σκότωσε τους «Αγίους». Αστόχησε μάλιστα και σε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε αλά Πανένκα, αλλά ο αντίπαλος πορτιέρο τον… ψάρεψε. Ο Φαν Πέρσι έφτασε πάντως τα 4 γκολ σε τρία παιχνίδια με τη μάντσεστερ Γιουνάιτεντ… Η Σαουθάμπτον προηγήθηκε με τον Λάμπερτ στο 16’, αλλά ο Ολλανδός άσος «απάντησε» στο 23’… Το 1-1 ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο οι «Άγιοι» πήραν προβάδισμα με τον Σνάιντερλιν στο 56’ και το έργο της Γιουνάιτεντ!Στο επόμενο λεπτό ο Φαν Πέρσι δεν κατάφερε να σκοράρει από την «άσπρη βούλα», αφού όπως είπαμε το εκτέλεσε αλά Πανένκα, αλλά η έμπνευσή του δεν τον δικαίωσε… Ο αστέρας των «κόκκινων διαβόλων» πήρε όμως το αίμα του πίσω στα επόμενα λεπτά, αφού στο 87’ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 2-2! Δεν σταμάτησε όμως… εκεί. Μπόρεσε και βρήκε δίχτυα και στις καθυστερήσεις και έτσι έδωσε την πολύτιμη νίκη στη Γιουνάιτεντ. Έτσι, οι «κόκκινοι διάβολοι» πέτυχαν την 2η συνεχόμενη νίκη, ενώ οι «Άγιοι» έμειναν χωρίς βαθμό…Πηγή:Pamesports.gr