Νίκη και πρόκριση με πρωτιά για την Εθνική

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώ��εις της στην Α’ φάση του Ευρωμπάσκετ η Εθνική Νέων Ανδρών, καθώς επικράτησε με 77-74 της Λιθουανίας και προκρίθηκε ως πρώτη στην 12άδα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τον αγώνα και το τέλος της πρώτης περιόδου την βρήκε να είναι μπροστά στο σκορ με 19-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κώστα Μίσσα συνέχισε με πολύ καλό ρυθμό και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 39-27.

Στο δεύτερο μέρος, η Λιθουανία ανέβασε τον ρυθμό της και με πολύ καλή άμυνα κράτησε την Εθνική μακριά από το καλάθι για τέσσερα λεπτά και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 54-49. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφερε να μειώσει την διαφορά και να κατακτήσει την νίκη με 77-74.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Εθνικής ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ο οποίος τελείωσε τον αγώνα 27 πόντους και 6 ασίστ, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια και του Παπαπέτρου με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ.