NBA: Με επική ανατροπή οι Σέλτικς έκαναν το «break» κόντρα στους Γουόριορς – ΒΙΝΤΕΟ

Μπορεί 2:10″ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου οι Γουόριορς να βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 87-72 και όλα να έδειχναν πως θα είχαν ένα εύκολο βράδυ, ωστόσο λογάριαζαν …χωρίς τον ξενοδόχο, ήτοι τους Μπόστον Σέλτικς, οι οποίοι έκαναν μια μυθική ανατροπή επικρατώντας με 120-108 κάνοντας το «break» στους τελικούς του NBA.

Την τελευταία περίοδο, η ομάδα της Βοστώνης έκανε ένα …τρομακτικό επί μέρους 40-16 ανατρέποντας τα πάντα. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 103-100 μπαίνοντας στο τελευταίο εξάλεπτο, αλλά ακολούθησε ένα μυθικό 17-0 σε περίπου πέντε λεπτά κρίνοντας το ματς.

Ο Αλ Χόρφορντ με 26 και ο Τζέιλεν Μπράουν με 24 πόντους ηγήθηκαν των νικητών, ενώ πολύτιμοι ήταν οι Μάρκους Σμαρτ με 21 και Ντέρικ Γουάιτ με 18, στη βραδιά που ο Τζέισον Τέιτουμ έμεινε στους 12 με 3/17 σουτ αλλά και 13 ασίστ. Ο Στεφ Κάρι είχε 34, ο Άντριου Γουίγκινς 20 και ο Κλέι Τόμπσον 15 για τους ηττημένους, που κατέρρευσαν σε ένα ματς που τους πήγαινε πρίμα για περίπου 35 λεπτά.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα διεξαχθεί ξημερώματα Δευτέρας (03:00 πμ.) και πάλι στην έδρα των Γουόριορς.