Με το δεξί ξεκίνησε η Κέρκυρα

Η Κέρκυρα ήθελε να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, μετά από ένα χρόνο απουσίας, απέναντι στον Πανθρακικό στο νησί του Ιονίου. Όχι μόνο πέτυχε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, αλλά το έκανε με εμφατικό τρόπο αφού πέτυχε και το πρώτο τέρμα του φετινού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν ανώτερη από εκείνη του Άκη Μάντζιου και πήρε δίκαια τη νίκη με 2-1.

Α’ ημίχρονο: Το πρώτο τέταρτο ήταν περισσότερο αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες οι οποίες ήταν διστακτικές. Ωστόσο στην πρώτη φάση του αγώνα στο 16′ η Κερκύρα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναγιάρ. Το παιχνίδι από εκείνο το σημείο και μετά απέκτησε ρυθμό με την Κέρκυρα να είναι η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία. Στο 26′ ο Καϊκούτ θα φύγει από τα δεξιά, θα μπει στην περιοχή και θα βρεθεί σε θέση βολής, θα κάνει το σουτ αναγκάζοντας τον Φερνάντες να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. Ένα λεπτό αργότερα ο Χαβίτο βγάζει την σέντρα από τα δεξιά (και πάλι) και ο Καϊκούτ με κεφαλιά θα κάνει το 2-0 για τους Φαίακες. Ο Πανθρακικός προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα αλλά δεν μπορούσε να φανεί απειλητικός. Στο 41′ ο Τζάνης, για τον Πανθρακικό, πιάνει ένα σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά, πάνω από τα δοκάρια του Σέτκους. Στα επόμενα λεπτά η Κέρκυρα θα μπορούσε να είχε τελειώσει το παιχνίδι σε δύο φάσεις. Στο 41′ ο Ρόχας κάνει το πλάσε μέσα από την περιοχή και από τα αριστερά αλλά η μπάλα περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Φερνάντες. Ενώ στο 44′ ο Μπαϊκαρά θα διώξει πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Ναγιάρ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Χαβίτο.