Με σούπερ Πρίντεζη και φινάλε η Εθνική

Με εξαιρετικό τον Γιώργο Πρίντεζη (23 πόντοι), κενά διαστήματα στην απόδοση της και ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εθνική νίκησε την Λιθουανία με 80-62!

Η «επίσημη αγαπημένη» ήταν εξαιρετική στα πρώτα 15′ του αγώνα, όταν προηγήθηκε με 33-16, αλλά στην συνέχεια χαλάρωσε, έχασε τον ρυθμό της από την ζώνη του Γιόνας Καζλάουσκας και οι Λιθουανοί πλησίασαν μέχρι τους τέσσερις (64-60) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η Εθνική με την επιστροφή στο παρκέ των Νίκου Ζήση, Βασίλη Σπανούλη βελτίωσε δραστικά την εικόνα της σε άμυνα και επίθεση και με τον Γιώργο Πρίντεζη να κάνει ρεκόρ πόντων στην «επίσημη αγαπημένη» ξέσπασε στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 16-5 έφτασε εύκολα στην νίκη!

πηγή: pamesports.gr