Με “φούρια” στον τελικό

Τρίτος τελικός από το 2008 για την Ισπανία, η οποία στο ντέρμπι των Ιβήρων επικράτησε της Πορτογαλίας με 4-2 στα πέναλτι.Η κανονική διάρκεια του αγώνα βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες. Η Πορτογαλία είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι λίγο πριν το φινάλε, όταν έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση, ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρέθηκε απέναντι στον Ίκερ Κασίγιας, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε πολλά μέτρα έξω από την εστία του Ισπανού πορτιέρο.Η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο παιχνίδι για την Ισπανία σημειώθηκε στο 14ο λεπτό της παράτασης όταν το κοντινό πλασέ του Ινιέστα έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Ρούι Πατρίσιο. Ένα λεπτό μετά το φάουλ του Σέρχιο Ράμος πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του κίπερ της Πορτογαλίας.Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι εκεί όπου οι “Φούριας Ρόχας” φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και κατέβαλαν την αντίσταση των αντιπάλων τους με 4-2.Πατρίσιο και Κασίγιας απέκρουσαν τα δύο πρώτα πέναλτι των Αλόνσο και Μουτίνιο αντίστοιχα.Ο Ινιέστα έδωσε το προβάδισμα στην Ισπανία, ο Πέπε ισοφάρισε, το 2-1 έκανε ο Πικέ, ενώ για την Πορτογαλία ισοφάρισε εκ νέου ο Νάνι.Το 3-2 για τους Ισπανούς πέτυχε ο Σέρχιο Ράμος με εκτέλεση α λα Πανένκα, ενώ μοιραίος για την Πορτογαλία αποδείχθηκε ο Άλβες ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Ίκερ Κασίγιας.Το γκολ της πρόκρισης για τους “Φούριας Ρόχας” πέτυχε ο Σεσκ Φάμπρεγκας.Η Ισπανία έχει την ευκαιρία να γράψει με χρυσά γράμματα στη βίβλο του ποδοσφαίρου το όνομά της, αφού μετά την κατάκτηση του Euro το 2008 και του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 2010 διεκδικεί ένα ακόμη τρόπαιο.Η αρμάδα του Ντελ Μπόσκε είναι η πρώτη ομάδα από το 1970 που καταφέρνει να φθάσει στον τελικό τριών κατά σειρά διοργανώσεων, ενώ φιλοδοξεί να γίνει και η πρώτη που θα κατακτήσει για δεύτερη συνεχόμενη φορά τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης.Αντίπαλος των Ισπανών στον τελικό του Κιέβου (Κυριακή 21:45) θα είναι η πολυνίκης του θεσμού Γερμανία ή η Ιταλία. Η αναμέτρηση των δύο ομάδων θα διεξαχθεί αύριο Πέμπτη (21:45) στη Βαρσοβία.Πηγή φωτογραφιών: uefa.com