Μαρία Σάκκαρη: «Πάλεψε» σαν λιοντάρι στον ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός – Ήττα στις λεπτομέρειες

“Έπεσε” με ψηλά το κεφάλι η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε στον χθεσινό “μυθικό” ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός με 2-1 ( 7-5, 4-6, 9-7) σετ από την Τσέχα, Μπαρμπόρα Κρεϊτσίκοβα και δεν κατάφερε να κάνει την απόλυτη υπέρβαση.

Η Σάκκαρη ήταν συγκλονιστική σε έναν αγώνα διάρκειας 3 ωρών και 18 λεπτών με το tweet των διοργανωτών: «Ένα ματς που δεν θες να τελειώσει» να αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

Η Σπαρτιάτισσα πρωταθλήτρια τα έδωσε όλα, έπαιξε με ψυχή, όμως σε κρίσιμα σημεία της φάνηκε να της λείπει η ψυχραιμία με συνέπεια να μην καταφέρει να ξεπεράσει το εμπόδιο της αντιπάλου της.

Οι διοργανωτές υποκλίθηκαν στη Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη ναι μεν δεν προκρίθηκε στον τελικό, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους διοργανωτές να την αποθεώσουν.

Είναι χαρακτηριστικές οι αναρτήσεις του Roland Garros στο twitter μετά το τέλος του αγώνα, όπου γίνεται λόγος για την “πολεμίστρια” Σάκκαρη, ενώ την αποχαιρετούν με την ατάκα “απίστευτα πράγματα, Μαρία”.