Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι 1-0: Πολύ σκληρή για να πεθάνει

Τι κι αν αγωνίστηκε με έξι σημαντικές απουσίες (Ντίαζ, Κεϊτά, Κονατέ, Μάτιπ, Αρτούρ, Τσάμπερλεϊν); Τι κι αν η Μάντσεστερ Σίτι προερχόταν από τρεις σερί νίκες στην Premier League και πέντε στα τελευταία έξι παιχνίδια του πρωταθλήματος;

Η φανέλα της Λίβερπουλ παραμένει πολύ “βαριά” και το πείσμα των παικτών του Γιούρκεν Κλοπ τους οδήγησε σε μία πολύ μεγάλη νίκη επί των “πολιτών” με 1-0 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής βάζοντας “φωτιά” στο πρωτάθλημα.

Η Σίτι, που ηττήθηκε για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα,  ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, όμως σπατάλησε όλες τις καλές ευκαιρίες που δημιούργησε, με τον Άλισον να νικάει δύο φορές τον Χάαλαντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ ισορρόπησε τον αγώνα κι εντέλει έφτασε στο γκολ με τον Μοχάμεντ Σαλάχ στο 76′. Ο Αιγύπτιος σούπερ σταρ, λίγες μέρες μετά το χατ-τρικ στον αγώνα με τους Ρέιντζερς για το Champions League, “χτύπησε” ξανά με μία τρομερή ενέργεια που εξέθεσε όλη την άμυνα της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Από βολέ του Άλισον, κατέβασε την μπάλα κι απέφυγε τον Κανσέλο, προχωρώντας ως το τετ-α-τετ με τον Έντερσον για το 1-0 των “reds”. Αυτό μάλιστα ήταν το 100ό γκολ του Σαλάχ με το αριστερό πόδι στο πρωτάθλημα της Premier League.

Στο 86′ αποβλήθηκε ο Κλοπ από τον πάγκο της Λίβερπουλ, με τη Σίτι να πιέζει ως το φινάλε για την ισοφάριση, αλλά να μην βρίσκει το πολυπόθητο γκολ. Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων πέρασε ως αλλαγή κι ο Κώστας Τσιμίκας στη θέση του Ντιέγο Ζότα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

• Μπρέντφορντ-Μπράιτον         2-0  (27΄, 64΄ πέν. Τόνεϊ)
  • Λέστερ-Κρίσταλ Πάλας         0-0
  • Φούλαμ-Μπόρνμουθ             2-2 (22΄ Ντιόπ, 52΄ πέν. Μίτροβιτς – 2΄ Σολάνκε, 29΄ Λέρμα)
  • Γουλβς-Νότιγχαμ Φόρεστ       1-0 (56΄ πέν. Νέβες)
  • Τότεναμ-Έβερτον              2-0 (59΄ πέν. Κέιν, 86΄ Χόιμπιεργκ)
  • Άστον Βίλα-Τσέλσι            0-2 (6΄,65΄ Μάουντ)
  • Μάντσεστερ Γ.-Νιούκαστλ      0-0
  • Σαουθάμπτον-Γουέστ Χαμ       1-1 (20΄ Περό – 64΄ Ράις)
  • Λιντς-Άρσεναλ                0-1 (35΄ Σακά)
  • Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι    1-0 (76΄ Σαλάχ)