Live: ΟΣΦΠ – ΜΕΤΑΛΙΣΤ 1-2 (ΤΕΛ)

Ιδανικός αυτόχειρας ο Ολυμπιακός έχασε με 2-1 στο Καραϊσκάκη από την Μέταλιστ και αποκλείστηκε από την συνέχεια του γιουρόπα λιγκ. Οι ερυθρόλευκοι ήταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχαν το γκολ με τον Μαρκάνο στο 15 και είχαν δύο δοκάρια με τους Μιραλάς (4) και Τοροσίδη (21). Στην επανάληψη η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε κατέρρευσε και οι Ουκρανοί κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 71 είχαν δοκάρι με τον Μπλάνκο, ενώ στο 77 ο Ντέβιτς εκτέλεσε πέναλτι αλά Πανένκα που απέκρουσε ο Μέγιερι. Στο 81 ο Βιγιάγκρα ισοφάρισε σε 1-1 και στο 86 ο Ντέβιτς διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και χάρισε στην ομάδα του την πρόκριση.Σημαντικό ρόλο στην κατάρρευση του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος έπαιξαν οι τραυματισμοί των Ιμπαγάσα και Μανιάτη. Ο πρώτος αποχώρησε στην εκπνοή του ημιχρόνου και ο δεύτερος στο 59.